Ознака: серија а

И Пирло импресиониран: Роналдо прв пристигнува на тренинг и си оди...

На Кристијано Роналдо не му беше потребно долго време да го импресионира неговиот нов тренер Андреа Пирло со својата работна навика, откако тренерот на...

Соиграч на Пандев има коронавирус

Фудбалскиот клуб Џенова објави дека голманот Матија Перин е позитивен на коронавирусот. - Играчот е во самоизолација и ќе го пропушти натпреварот со Наполи. Матиja...

Ако треба да се употреби алгоритам, Серија А може да нема...

ФУДБАЛ - ОДРЕДЕНИ НАЧИНИТЕ ЗА ЗАВРШУВАЊЕ НА СЕЗОНАТА Ако првенството во Италија пак биде прекинато, ќе се игра плејоф за првак и плејаут за опстанок,...

Серија А продолжува на 13 јуни, ако одобри Владата

Италијанската фудбалска Серија А планира да ја продолжи сезоната на 13 јуни, ако тоа го одобри Владата. Тоа беше договорено на видеосостанокот на Лигата,...

Серија А нема да почне наскоро?

Тимовите од вчера ги почнаа индивидуалните тренинзи, а со тимските ќе продолжат најрано на 18 мај Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, ги потсети клубовите...

Во Серија А тренинзите ќе почнат од 4 мај?

На тимовите во фудбалската Серија А ќе им биде дозволено да почнат со индивидуалните тренинзи на 4 мај, а со тимските на 18 мај,...

Италијанските фудбалери не прифаќаат намалување, формираат солидарен фонд

Серија А објави дека договорила намалување на платите од 33 проценти за фудбалерите на 19 од 20-те клуба и за тренерскиот персонал во периодот...

Елмас – еден од најмладите стрелци сезонава во Серија А

Македонскиот репрезентативец го постигна голот првенец во првенството на Италија во победата на Наполи на гости кај Сампдорија со 4-2 Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас...

Михајловиќ: Сега, секој момент ми е драгоцен

Тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ во отворено интервју со „Спортвик“, магазинот на весникот „Ла газета дело спорт“, зборуваше за неговата битка со леукемијата и...

Серија А бара да има пет замени во секој меч

Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) официјално аплицира за дозвола клубовите во Серија А да имаат шанса да користат пет замени во еден меч. Претседателот на ФИГЦ,...