Ознака: Сергеј Андреевски

Златнозорци со маски на лицата упаднаа на изложбата на Сергеј Андреевски

Потсетување на македонската јавност за немилиот настан пред една година: Точно пред една година, членови на грчката забранета организација Златна зора со маски и качулки...

Дел од творештвото на Сергеј Андреевски во градот на непобедените

Чест ми е што за првпат токму спроти Денот на народното востание на македонскиот народ ќе претставам дел од моето творештво во градот на...

Политиката се обиде да ја победи уметноста, вели сликарот Андреевски за...

Политиката, како и многу пати до сега, се обиде да ја победи уметноста. Сакам да нагласам дека немам потреба да ја употребувам политиката како...

Прелиминарна истрага на Обвинителството во Солун за упадот на изложбата на...

По наредба на првиот човек на Солунското обвинителство Димитрис Смирнис, обвинителот за кривични дела ќе започне итна прелиминарна истрага за откривање на сторителите на...

Екстремистите од „Златна зора“ не ги разбираат пораките на Андреевски

Секогаш потенцирам дека уметноста не познава граници и дека нејзиниот јазик е универзален, кажа за дописничката на МИА од Атина ликовниот уметник Сергеј Андреевски...

Маскирани хулигани на „Златна зора“ упаднале на изложбата на Андреевски во...

Со маски, капчиња и качулки за да ги скријат нивните лица, група членови на „Златна зора“, која со судска одлука е криминална организација, упаднаа...

Самостојна изложба на Сергеј Андреевски во Солун

В петок, со почеток во 19 часот, во општината Каламариа во Солун, свечено ќе биде отворена самостојна изложба на Сергеј Андреевски со наслов: „Неизложени...

Јубилејна изложба „Хартии“ на Сергеј Андреевски

Во фоајето на Музејот на македонската борба за самостојност, денеска, свечено ќе биде отворена изложбата „Хартии“ на македонскиот ликовен уметник Сергеј Андреевски. Изложбата претставува ретроспектива...

„Азбука“ на Сергеј Андреевски во Битола

Со изложбата „Азбука“ на Сергеј Андреевски на Широк сокак заврши 17-то издание на меѓународната ликовна колонија „Де Ниро“. - Изложбата му ја посветувам на нашиот...

На патување се оди со најдобриот другар

Сергеј Андреевски, сликар Изложбата „Кучињата лаат“, отворена во Сомбор, Андреевски ја смета за еден вид балканска премиера, напоменувајќи дека претходно „кучињата ги прошетал“ во...