Ознака: Село

Најбогатото село има 2.000 луѓе, кои никогаш не смеат да...

Хуакси е најбогатото „село“ во Кина и претставува неостварлив сон за многу Кинези. Покрај урбаното планирање и економијата што не застанува ниту за момент,...

Градец – кривопаланечко село со богато културно и историско минато

Занимливости Селото Градец, кое се наоѓа во областа Славиште, во околината на градот Крива Паланка, има особено интересно историско и културно минато. На висок карпест...

Гордес во Франција е најубаво село во светот

Според американскиот туристички магазин „Травел плас лежр“, малото живописно село сместено на врвот на карпа, на надморска височина од 340 метри, е едно од...

Жители на село во Белгија на лотарија заедно освоиле над 143...

Група од 165 жители на селото Олмен во белгиската провинција Антверпен освоила повеќе од 143 милиони евра на лотарија Јуромилионс (Euromillions). -Жителите на Олмен ги...

Жителите на италијанското село Лимоне сул Гарда имаат „еликсир“ на здрав...

Научниците четири децении испитуваат на што се должи долговечноста Италијанското село Лимоне сул Гарда е единствено по многу работи, но и бидејќи неговите жители носат...

Село во Шпанија издлабено во карпа

Патувањето во Сетенил де лас Бодегас во Шпанија може да биде вистинска авантура за лицата што страдаат од клаустрофобија. Имено, оваа необична населба е...

Во индиско село куќите немаат врати, зашто нема крадци

Околу 300 километри источно од Мумбај, во оддалеченото индиско село Шани Шигнапур, криминалот е туѓ збор и поради тоа селаните престанале да ги чуваат...

Глобалното село гори, дедовците се чешлаат за ЕУ

Во една од своите последни драми („Бура“), Шекспир ќе напише: „Пеколот е празен и сите ѓаволи се овде“. Навистина, како сите големи и мали...

Заборавеното село

За селото и за земјоделството во нашата држава се зборува само кога лозарите, млекарите, овоштарите, оризарите, сточарите, незадоволни од состојбите, почнуваат со протести или...

Австриско село ќе го смени името поради несаканото внимание

Жителите на малото австриско село Фукинг гласаа за промена на името откако претрпеа несакано внимание од туристите од англиското говорно подрачје. Догодина, селото со...