Ознака: Светски куп

Влхова победничка на првиот слалом, Шифрин втора

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Петра Влхова победи во првата слаломска трка сезонава во Светскиот куп (СК) во алпско скијање, откако словачката шампионка имаше две...

Сре­бро за Га­ври­лов­ски на 9. СК на ФИДЕ 2021 во проблемски...

Ма­ке­дон­ски­от ве­ле­мај­стор (ВМ) за ша­хов­ски ком­по­зи­ции Зо­ран Га­ври­лов­ски, на 9. Свет­ски куп (СК) на Свет­ска­та ша­хов­ска фе­де­ра­ци­ја (ФИДЕ) 2021 за со­ста­ву­ва­ње ша­хов­ски ком­по­зи­ции, по­стиг­на...

Триумф на Јан Кшиштоф Дуда

ШАХ - СВЕТСКИ КУП Полскиот велемајстор (ВМ) Јан Кшиштоф Дуда (2.738 рејтинг-поени) го освои првото место на Светскиот куп (СК) по нокаут-систем во Сочи, Русија...

Шифрин се доближи на една победа до рекорд на Стенмарк

Таа сега има 45 победи во слалом, а повеќе победи во една дисциплина во Светскиот куп, 46 во велеслалом забележал само легендарниот Стенмарк, кој...

Рекорд на Кристоферсен на ноќниот слалом во Шладминг

Норвежанецот Крис Кристоферсен беше најбрз на 23-от ноќен слалом во Шладминг, пред 40.000 гледачи, во трка од Светскиот куп во алпско скијање. Таа беше...

Шифрин задоцни една стотинка зад Брињоне и Влхова!

Американката Микаела Шифрин задоцни само една стотинка на велеслаломската трка во Сестриере, во рамките на Светскиот куп (СК) зад копобедничките, Италијанка Федерика Брињоне и...

Победник во Охрид и на Светскиот куп на ФИНА

ТОМИ СТЕФАНОВСКИ (2) Пред 10 години Томи Стефановски го преплива Ла Манш, а во 2016 година на залезот од кариерата ги постигна најголемите резултати во...

Во светскиот куп има премногу трки

Претседателот на Интернационалната скијачка федерација, Џанфранко Каспер, призна дека Светскиот куп има премногу трки. Без СП или ЗОИ сезонава, во СК ќе има 44...

Рекорд – по 100.000 евра за победниците во Кицбил

Новата сезона во Светскиот куп треба да почне на 26 октомври, во женска конкуренција титулата ќе ја брани Шифрин, а кај мажите ќе има...

Бразил без пораз триумфира во Светскиот куп

Машката одбојкарска селекција на Бразил го освои златниот медал на Светскиот куп (СК), кој се одржа во Јапонија, постигнувајќи стоотстотен успех со 11 победи...