Ознака: Светски куп

Шифрин израмни рекорди на Стенмарк и на Вон

Шифрин ја освои осмата титула во слалом и го израмни рекордот за најмногу титули во СК во една дисциплина, бидејќи Стенмарк има по осум...

Одермат ја обезбеди третата титула, а сега е во трка и...

Одермат, кој има предност од 1.001 поен и може да го собори рекордот за најголема разлика (743 бода, Маер во сезоната 2000/2001), е третиот...

Почнува сезоната, во фокусот се Одермат, Килде, Шифрин, Гоџа…

Ривалството со кое пленеше алпското скијање минатата сезона, помеѓу Одермат и Килде, може да достигне нови височини сезонава. Што ќе направи Шифрин за бис...

Макпетрол посакува влез во Лигата на шампионите

Во мошне силна конкуренција, наша единствена цел ќе биде освојување на најмалку осмото место, што ќе ни обезбеди пласман во Лигата на шампионите, велат...

Гавриловски успешен во групата трипотези

ФИДЕ - СВЕТСКИ КУП ВО КОМПОНИРАЊЕ ЗА 2023 Г. На неодамна завршениот 11-ти Светски куп (СК) на Светската шаховска федерација (ФИДЕ) во компонирање шаховски проблеми...

Одермат продолжува да се трка на три фронта

По двете титули на СП, Одермат е убедливо прв во генералниот пласман со 1.386 поени, не може да го собори неверојатниот рекорд на Мазе...

Конкурентите пресилни

КУГЛАЊЕ - ПОЕДИНЕЧЕН СВЕТСКИ КУП Донковски и Алексовска во сениорска и Младеновски и Вељаноска во јуниорска конкуренција ги загубија своите дуели на стартот Македонските претставници, актуелните...

Шифрин незапирливо ита кон рекордот на Стенмарк

Американската скијачка неделава ја надмина сонародничката Вон и со новиот триумф во Кронплац има вкупно 84 триумфи во Светскиот куп, два помалку од вкупниот...

Прва трка со старт и со цел во две земји, Швајцарија...

СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Трките во канадскиот Лејк Луис кон крајот на ноември и на почетокот од декември, кои се возат од 1980-та, ќе бидат...

Доминација на Aвстријците на спустот во Лејк Луис

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Австрискиот машки брзински тим во алпско скијање ја почна сезоната на вистински начин, забележувајќи т.н. „1-2 победа“ во спустот на...