Ознака: Светски куп

Светот го виде пркосот на „црешовите цветови“ по тајфунот „Хагибис“

Јапонската рагби репрезентација ја покажа својата сила во жесток натпревар против Шкотска и во тешки денови Гардијан Автор: Енди Бул Молкот траеше кратко, речиси една минута, но...

Во исцрпувачко финале Раџабов во тајбрејк го победи Динг

Раџабов и Динг му се придружија на Каруана на Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак Карлсен. Третото место на СК во Канти...

Гири во армагедон-шах го елиминира Најер од Светскиот куп

Од вкупно 15 тајбрек-дуели во второто коло на Светскиот куп во шах во Канти Мансијск 13 завршија по само две партии, еден дуел се...

Почнува Светскиот куп во шах, Динг Лирен е прв носител

Светскиот куп на Светската шаховска федерација (ФИДЕ) почнува денеска во Канти-Мансијск (Русија) со учество на 128 играчи од 47 земји. Од овој турнир финалистите...

Шифрин ја заврши сезонава со серија рекорди

Таа освои четири кристални глобуси, за севкупна победничка (третпат во низа), во слалом (шести пат), велеслалом и во супервелеслалом (прв-пат) Американката скијачка Микаела Шифрин во...

Шифрин четири сезони порано од Стенмарк стигна до 40 победи во...

Микаела Шифрин (24) ја забележа 40-та слаломска победа (викендов во Андора) во кариерата во Светскиот куп (СК) во алпско скијање, со што, според бројот...

Победнички хет-трик на Шифрин во Светскиот куп

На седум трки до крајот на годинашната сезона, Шифрин има недостижни 1.794 поени, 719 повеќе од второпласираната Петра Влхова од Словачка Американката Микаел Шифрин (23)...

Хиршер поставувајќи рекорди се доближува до Стенмарк

Австрискиот скијач по рекорден деветти пат победи во Аделбоден и е на најдобар пат по, исто така, рекорден, осми пат да триумфира во СК,...

Шифрин најмлада со 50 победи во Светскиот куп

Американката (23 години и девет месеци) ја забележи 35-та победа во слалом, со што се израмни со рекордот на Австријката Марлис Шилд, која кога...

Викендов сноуборд во „Птичјо гнездо“

Светскиот куп во сноуборд продолжува викендов со необичен натпревар на олимпискиот стадион во Пекинг, „Птичјо гнездо“. Главниот град на Кина е постојано место за...