Ознака: салмонела

Се апелира за поголемо внимание на хигиената по заразата на 12...

Да биде извршена вонредна дезинфекција и да се води поголема сметка за хигиената во установата. Ова е главното барање до надлежните од беровската детска...

Децата од Берово што прележаа салмонела се во добра состојба

Полека се надминува ситуацијата со салмонела во детската градинка „23 Август“ во Берово. Според градоначалникот на Берово, Звонко Пекевски најважно е што е отстранет...

Нема салмонела во мострите од храната во градинката во Берово

Резултатите од земените мостри од храна и суровини за подготовка на храна од кујната во детската градинка „23 Август“ во Берово покажуваат оти кај...

Нови шест потврдени случаи на заразени од салмонела во Берово

Уште шест случаи на лица заразени со бактеријата салмонела во Берово потврдија денеска испитувањата што ги направи Центарот за јавно здравје од Кочани врз...

АХВ: Салмонела нема ниту во храната, изворот на заразата дополнително ќе...

Лабораториските резултати од испитаната храна земена од централниот магацин на „Ванила Фуд” што се наоѓа во ОУ „Димо Хаџи Димов” се со уреден наод,...

ДЗСИ ќе ги отвори кујните во шест училишта во Карпош, по...

Негативни се резултатите по појавата на салмонела кај ученици од дел во основните училишта во Карпош. Ова го покажале резултатите по направениот вонреден инспекциски...

Колку опасна може да биде бактеријата салмонела

Лицето заболено од салмонелоза треба да го следи лекар. Болеста може да помине лесно, но може и да се искомплицира состојбата, вели д-р Христина...

Поради салмонела, инспекции на АХВ во сите училишта во Општина Карпош,...

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во соработка со Државниот санитарен и здравствен инспекторат и стручни лица од Центарот за јавно здравје, спроведуваат вонреден...

Најавени вонредни инспекции во скопските училишта каде што има пријава за...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) во текот на денешниот ден во соработка со преставници од Институтот за јавно здравје, Центарот за јавно здравје...

Садовите не треба да се мијат со сунѓер

Кујнските сунѓери содржат повеќе бактерии отколку кујнските четки, што би можело да биде хигиенски поприфатлив начин за миење садови. Салмонелата и другите бактерии растат и...