Ознака: рочиште

Одбраната побара изземање на судии и за „Траекторија“

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Траекторија“ на денешното рочиште побара изземање на судечкиот совет, на претседателот на Кривичен суд Иван Џолев и...

Рочиштето за „Монструм“ одложено за 15 мај

Рочиштето за случајот „Монструм“ прво откако го презеде СЈО, денеска на самиот почеток веднаш беше прекинато и одложено за 15 мај, поради отсуство на...

Ќе се разгледуваат материјалните докази за „Траекторија“

На денешното рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“ треба да бидат разгледани материјалните докази. Во овој предмет обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски,...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да...

 Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната...

Новото рочиште за „Тенк“ закажано за идната среда

Во Кривичниот суд по скоро седум часа попладнево заврши рочиште за случајот „Тенк“ на кое беа сослушувани тројца сведоци. Ново рочиште е закажано за...

Ново рочиште за нападот врз Зијадин Села

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште од судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи...

Прво рочиште за „Титаник“ во новата зграда на Кривичниот суд

Во новата зграда на Кривичниот суд денеска ќе се одржи првото рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, што се однесува на десетина...