Ознака: Реми

Реми на Манова, четири шахистки водат без загубен поен

ПОЕДИНЕЧНО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Македонските шахистки Ивана Манова (1.923 рејтинг-поени, рангирана 115-та пред почетокот на турнирот), Катерина Петровска (1.907, 117-та) и Моника Жежовска (1.761, 126-та) освоија...

Прво реми на Македонија

Македонската шаховска репрезентација (1.871 рејтинг-поени, рангирана 12-та пред турнирот), во седмото коло на 16. Шаховска олимпијада (ШО) за слепи и слабовидни играчи во Грција, одигра нерешено, 2-2, со Романија (1.892, рангирана...

Како до шаховска титула – со тајбрејк, со нов меч или...

Ова е тешко прашање, но засега сметам дека тајбрејкот е најдоброто решение. Тајбрејкот е еден вид бонус за кандидатот за освојување на титулата, за...

Подмладената репрезентација со по една победа, реми и пораз

Toa е билансот на македонската женска ракометна репрезентација по трите пријателски натпревари на контролниот турнир во Анталија, во рамките на неделата на Европската ракометна...

Победен е Широв, големо реми со Шпанија

Панчевски го совлада истакнатото светско шаховско име Широв, а цел поен освои и Николовски, по што Македонија и понатаму е поуспешна од Шпанија (шести фаворит на...

Николовски единствен со максимални три поени

По 3-то коло, шахистите на Македонија имаат две ремија и една победа и се на 14-то место, со 4 бода (6,5 по табли), додека...

Треба ли и по реми да има победник?

Во шаховските кулоари сѐ почесто се зборува за шаховските ремија и се предлагаат решенија како да се намали бројот на нерешени мечеви Денес сѐ повеќе...

Два пораза и реми на македонските тимови во Лига Европа

Едно реми и два пораза е резултатот на македонските тимови на првите дуели од првото квалификациско коло за пласман во фудбалската Лига Европа (ЛЕ)....

Македонија со проверен рецепт за висок пласман – победа дома и...

Во второто квалификациско коло за ЕП 2020, Македонија ремизира на гости со Словенија, 1-1 Одличен старт на фудбалската репрезентација на Македонија во квалификациите за Европското...

„Пенали“ по реми во американски фудбал?

Чести се маратонските мечеви во американски фудбал во универзитетската лига (НЦАА), па раководните луѓе сакаат да го спречат тоа како заштита на играчите од...