Ознака: расизам

Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот, истакна...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници во ширењето на екстремизмот...

Њујорк тајмс: Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од расистички напади

Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од напади поради нивната раса, се дознава од анкета на Вашингтон пост и Ипсос спроведена по масакрот во супермаркет...

Воведувањето квоти нема да го реши родовото прашање на Нобеловите награди

Критичарите посочуваат дека од воспоставувањето на Нобеловата награда во 1901 година, мнозинството добитници главно се бели мажи од европско и американско потекло. Од друга...

Били Ајлиш се извини по обвинувањата за расизам

Поп-ѕвездата Били Ајлиш се извини откако се појавија видеозаписи на кои пејачката изговара расно навредливи пцости и се подбива со акцентот. Во изјавата на...

Автомобил влета во антирасистички демонстранти во Минеаполис, има загинати и повредени

Една жена загина, а три лица беа полесно повредени во неделата вечерта во Минеаполис кога неименуван маж влета со својот автомобил во група антирасистички...

Арнаутовиќ се извини, тврди дека не го навредил расистички Алиоски

Австрискиот фудбалски репрезентативец Марко Арнаутовиќ е цел на напади на социјалните мрежи поради расправијата со македонскиот фудбалер Езџан Алиоски во завршницата од вчерашниот меч...

Принцот Вилијам настојува да ја задржи контролата

Експертите за говорот на телото тврдат дека при првото јавно појавување по интервјуто на Хари и Меган, принцот Вилијам покажал желба да ја задржи...

Принцот Вилијам: Ние не сме расисти

Војводата и војвотката од Кембриџ излегоа од дома првпат по интервјуто на Сасексови и беа во посета на училиште во источен Лондон. Експлозивното интервју на...

Нови протести против расизам во САД

Властите во Филаделфија викендов воведоа полициски час, за да ги спречат насилствата проследени со кражби за време на протестите, кои избија откако Афроамериканец беше...

Од расистичкиот испад во Бугарија не е сторено доволно за промени

Црномурестите фудбалери на англиската репрезентација беа изложени на расистички навреди од дел од бугарските навивачи за време на квалификациски меч за Европското првенство во...