Ознака: рама

Рама: ЕУ поподготвена да бидеме дел од неа, да ја напуштиме...

Албанскиот премиер Еди Рама на самиот ЕУ-Западен Балкан, што се одржува во Тирана, оцени дека Европската унија е повеќе подготвена отколку порано за проширување...

Рама: Изборот на прв Албанец за премиер во Македонија е историски...

Албанскиот премиер Еди Рама, реагираше вчера, за денешниот ден, кога се очекува Талат Џафери да ја преземе функцијата премиер на техничката влада во Македонија,...

Рама за Курти: Не победуваш со тоа што се однесуваш како...

Албанскиот премиер Еди Рама за Еуроњуз Албанија изјави дека не може да го разбере Албин Курти во ситуацијата создадена со Косово во однос на...

Рама побара итно ослободување на косовските полицајци и порача Косово да...

Албанскиот премиер Еди Рама побара од Србија итно ослободување на тројцата косовски полицајци, уапсени пред два дена. - Постои итна потреба, неопходност, итност, тројцата косовски...

Курти го налути Рама

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва на вонредна прес-конференција соопшти дека е откажано одржувањето на утрешната заедничка седница на владите на Албанија и Косово, што...

Денеска не сме во услови да им кажеме на Албанците кои...

Албанија Премиерот Еди Рама на средба со граѓани во пристанишниот град Драч ја коментираше и емиграцијата на Албанците, притоа наведувајќи дека „денеска Албанија не е...

Отворен Балкан значи нови отворени можности, го развиваме регионот по европски...

Констатирано е дека на заедничкиот Отворен Балкан штанд, македонските, српските и албанските винарии и вина стојат рамо до рамо со светските врвни производители. На...

Еди Рама ниту ја стабилизира Албанија ниту има потенцијал да го...

Во опширниот текст на новинарското истражување на реномираниот „Фајненшел тајмс“, посветен на состојбите во Албанија и на нејзиниот премиер, се фрла една нова светлина...

Да не се прави конспирација, вели Османи за средбата на лидерите...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека утрешниот состанок на албанскиот премиер Еди Рама со лидерите на политичките партии на Албанците од Македонија...

Дел од албанските партии ќе одат на средбата во Тирана, организирана...

Дел од албанските партии во земјава потврдија дека ќе одат на средбата во Тирана која, како што објавија медиумите, ја организира албанскиот премиер Еди...