Ознака: радијација

Рибите во близина на Фукушима со радиоактивен цезиум за 180 пати...

Риби кои живееле во близина на одводот на нуклеарната централа Фукушима во мај содржеле нивоа на радиоактивен цезиум 180 пати поголем од дозволената граница...

Украински извори: Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

Неколку сензори за радијација се оштетени денеска по новото руско бомбардирање на областа во близина на нуклеарниот реактор на електраната Запорожје, соопшти украинскиот оператор...

МААЕ: Нема истекување на радиоактивен материјал во нуклеарната централа Запорожје

Безбедносни системи на украинската нуклеарна централа Запорожје не се оштетени. Нема истекување на радиоактивен материјал, изјави шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ),...

Украинците тврдат дека за седум пати е зголемено нивото на зрачење...

Стандардното ниво на радијација во затворената нуклеарна централа во Чернобил е зголемено за седум пати, соопшти Украинската државна агенција за управување со зоната. -Украина ја...

Украина соопшти за зголемено ниво на радијација од Чернобил

Украина соопшти дека по преземањето на нуклеарната централа во Чернобил од страна на руската војска, во таа област се забележани повисоки нивоа на гама-зрачење. Ова...

Руски научници направија материјал за заштита од радијација

Научниците од Државниот институт во Јужен Урал пронајдоа алтернатива на оловото за заштита од радијација. Врз основа на новиот материјал може да се направи...

Зголемена радијација во нуклеарна централа во Финска

Финското тело за нуклеарна безбедност СТУК објави дека нивото на зрачење во нуклеарната единица „Олкилуото 2“ на западот на земјата се зголемило околу 13...

Литванија со јод ќе се бори против можната радијација од Белорусија

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија планира до крајот на...

Експлозијата во руската база го откри тајното оружје на Русија?

Експлозијата во руската база за лансирање на проектили во селото Нионокс предизвика покачување на нивото на радијација, по што во јавноста се појавија сомнежи...

Повеќекратно зголемена радијација во Северодвинск

Руските власти соопштија дека нивото на радијација во градот Северодвинск се зголемило помеѓу четири и шеснаесет пати по експлозијата на ракета на нуклеарен погон...