Ознака: работна група

Се очекува објавување на експертите од работната група и формулирање на...

Министерството за правда се очекува неделава да ги објави имињата на експертите кои ќе бидат дел од работната група за уставни измени, откако минатата...

Правда објави кој ќе биде во работната група за уставни измени:...

Министерството за правда денеска ги објави имињата на учесниците во работната група за уставни измени предложени од парламентарните политички партии и од институциите. Рокот што...

Нема потреба од уставни промени, нема да учествуваме во работната група,...

Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ на редовна седница на Извршниот Одбор, вчера ја разгледувале поканата од Министерството за правда за учеството во работната...

Истекува рокот за номинации за работната група за уставни измени, пет...

Рокот за номинирање претставници во работната група за измени на Уставот што Министерството за правда им го даде на институциите и политичките партии истекува...

Опозициските партии одбиваат учество во работната група за уставни измени, велат...

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ, Демократски сојуз, Алтернатива и Левица соопштија дека нема да учествуваат во работната група за уставни измени. Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Се собираат членови на работна група за уставни измени

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба...

Работната група за уставните амандмани чека на опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ не попушта

Прашање на денови е кога ќе биде формирана работната група за уставни измени во која ќе учествува широк спектар на општествени чинители. Се очекува...

Бугарија е подготвена да го сподели со Македонија искуството во областа...

Скопје и Софија потпишаа програма за заеднички активности за 2022-2023 година Бугарија е подготвена да го сподели со македонската страна искуството во транспонирањето и спроведувањето...

Механизам за заштита од дискриминација на инвестиции, договори Работната група за...

Македонско-бугарската Работна група за економија, трговија и иновации на денешниот прв работен состанок во Скопје, договори воспоставување механизам против дискриминација на инвеститорите. Министерот за...

Почна новиот пристап во односите меѓу Скопје-Софија, прва со состанок групата...

Со состанокот на Работната група за економија, трговија и иновации на претставници на Македонија и Бугарија, кој се одржува вчера и денеска во Скопје,...