Ознака: пустина

Русјаков ја продаде пустината

...Уф, се јави и Рик Моранис од „Свемирски топки“, наречен Бејли. Тамам во дуо со белгиско-британскиот Ричард Гир наречен Дејвид од „ЕУ за тебе“....

Промовиран реобјавениот роман „Пустина“ од Ѓорѓи Абаџиев

Преку онлајн-разговор со Злата Порчиќ, професорка по компаративна книжевност и македонски јазик во средното училиште „Ѓорѓи Димитров“, вчеравечер (6 јули) на фејсбук-страницата на издавачката...

Во средината на Тихи Океан постои пустина

Јужнопацифичкиот вител е една од петте големи океански струи на нашата планета и се наоѓа, како што сугерира и името, во јужниот дел од...

Глас на очајник во пустина

Не е лесно да се менаџира држава во ваква ситуација. Но не е лесно да се управува авион во невреме. Колку пилотите би посакале...

Грција би можела да се претвори во пустина?

Во следните неколку декади, постои зголемен ризик за земијте од Источниот Медитеран и Грција да започнат процеси со кои тие ќе се претворат во...

Снег во пустински американски градови

Во голем дел од западниот дел на Америка падна снег, кој паѓал дури и во пустините во Аризона. Во јужниот дел на Аризона снегот покрил...

Саудиска Арабија погодена од невреме, поплави насред пустина (видео)

Обилни дождови изминатите денови во Саудиска Арабија предизвикаа поплави, во кои загинаа 30 луѓе. Службите за спасување евакуираа речиси 4.000 луѓе од подрачјата зафатени од...