Ознака: посета

Столтенберг во дводневна посета на Скопје

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска попладне пристигнува во дводневна посета на Скопје, во рамки на неговата турнеја во земјите од Западен Балкан. Официјалната...

Цртавме, пеевме, нешто научивме и договор за нова средба склучивме!

Во рамките на посетата учевме и како се цртаат колибри, дете, сонце, небо... Пишувавме убави зборови на таблата и кажувавме реченици за нив. Одекна...

Цврсто стоиме зад Украина, порача Урсула фон дер Лајен по пристигнувањето...

Прашањето за европската интеграција на Украина, финансиската и воената поддршката од ЕУ за земјата, како и 12-от пакет санкции против Русија, ќе бидат главна...

Писателот Саво Костадиновски во посета на учениците од ООУ „Лазо...

Вие ни пишувате Афирмираниот писател Саво Костадиновски, кој повеќе од педесет години живее и твори во Германија (на германски и македонски јазик и има објавено...

Македонската дипломатија има „индиско изненадување“

Посетата на македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи на Индија како повод Македонската дипломатија мора да има глобална димензија, а Индија е неодминлив дел...

Габриел Ескобар ги слушна ставовите на власта и на опозицијата

Заврши посетата на заменик-помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Заменик-помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан,...

Двојно поголема посета на „Охридско лето“, особено од странската публика

Драмскиот театар од Белград го затвори 63. „Охридско лето“ Извонредната театарска претстава „Лагата“ од Флоријан Зелер, во режија на Никола Љуца, а во изведба на...

Претставници на ЕУ во мисија во Скопје: Како да се вклучи...

Министрите за надворешни работи на Австрија, Чешка и Словачка се во посета на Македонија за да помогнат да се постигне политички консензус меѓу македонските...

Директен и продуктивен дијалог за односи на побезбедна основа

Заврши посетата на американската министерка за финансии на Пекинг: Што е постигнато во насока да се спречи трговска војна? Американската министерка за финансии Џенет Јелен...

Зошто израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху брза да го посети Пекинг

Безбедносно жариште на Блискиот Исток што може да биде згаснато Кина е подготвена да помогне и за израелско-палестински мир. Пекинг е подготвен да игра улога...