Ознака: пијанист

Црногорскиот пијанист Симо Шишевиќ првпат пред македонската публика

Верувам дека овој мој настап ќе биде само прв во низата следни концерти во Македонија, со желба дека волшебноста на оваа уметност во Скопје...

Хрватскиот пијанист Звјездан Ружиќ го отвори „Скопско лето“

Повеќепати наградуваниот хрватски пијанист и композитор Звјездан Ружиќ настапи на отворањето на „Скопско лето“ во преполниот „Куршумли-ан“. - На неговиот роденден, на Светскиот ден на...

На секој концерт му приоѓам индивидуално и честопати експериментирам

Дино Имери, пијанист Дино Имери е еден од најреномираните македонски пијанисти. Настапувал со огромен успех со Стразбуршката филхармонија, Софиската филхармонија, Македонската филхармонија, Симфонискиот и Камерниот...

Најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката

По пет години од светската премиера и освојувањето на светската публика, „Македонисимо“, животниот проект на маестро Симон Трпчески, имаше претставување дома. И настапот дома,...

Бура од емоции со Лука Дебарг

Безвременското музичко патување што го приреди виртуозниот пијанист Лука Дебарг од Франција предизвика бура од емоции кај фестивалската публика на „Охридско лето“ која вчеравечер...

Цедето „Facing the sun“ ја обележува целата моја кариера

Изборот на композициите и начинот на кој ги исполнувам барем за момент духовно ќе ги одведат луѓето на некое поубаво место, таму каде што...

Би сакал еден ден да создадам своја музика

Како пијанист најмногу се пронаоѓам во џезот, бидејќи е истовремено сложен и разновиден правец што ни дава слобода при начинот на изведба и спој...

Хамбург има магија на која не е имун ниеден музичар

Арда Мустафаоглу, пијанист Арда Мустафаоглу (18) од оваа есен е студент на прва година на Факултетот за музичка уметност во Хамбург, Германија, во класата на...

Мрачната (јавна) тајна

Пијанистот Свјатослав Рихтер (1915-1997) со право важи за еден од најголемите пијанисти на 20 век. Со исклучителната длабочина на изведбата, со неверојатно топлата боја...

Гостува јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи

Иако е млад уметник, зад него стои богата интернационална кариера во Европа, Австралија, но и во Источна Азија. Добитник е на многу награди на интернационалниот...