Ознака: Пентагон

Пентагон соопшти за нов разговор меѓу министрите за одбрана на САД...

Американскиот и рускиот министер за одбрана, Лојд Остин и Андреј Белоусов, вчера разговараа по вторпат за нешто повеќе од две недели поради тензиите околу...

Украина сама одлучува кои цели да ги нападне, соопшти Пентагон

Пентагон соопшти дека Украина сама одлучува кои цели да ги погоди, откако Кремљ претходно директно ги обвини САД за напад на Крим, за кој...

Американските претставници го спречуваат Пентагон да издвои средства за обнова на...

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои амандман на буџетот на Министерството за одбрана (Пентагон), со кој се оневозможува министерството да издвојува какви било финансиски...

Лажни се тврдењата на Пентагон за руско лансирање антисателитско оружје, истакна...

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков ги отфрли како лажни тврдењата на Пентагон дека Русија лансирала антисателитско оружје, истакнувајќи дека Москва е против...

Пентагон ѝ испорача на Украина балистички ракети со долг дострел АТАЦМС

САД испратија нов ракетен систем со долг дострел во Украина, потврди Пентагон. Ова оружје со висока прецизност е дел од итниот воен пакет за...

САД не очекуваат да бидат вовлечени во војна во случај на...

САД очекуваат ирански напад врз Израел, но таков што нема да биде доволно голем за да го вовлече Вашингтон во војна, изјави доцна синоќа...

Во Пентагон се одржа средба на министрите за одбрана на САД...

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска во Пентагон се сретна со својот израелски колега Јоав Галант во екот на тензиите во односите меѓу...

САД ќе направат сѐ што е потребно за да ги заштитат...

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вети дека САД ќе ги „преземат сите неопходни мерки“ за да ги заштитат своите војници. Тој го изјави...

Северна Кореја тврди дека нејзиниот шпионски сателит снимил детални снимки од...

Северна Кореја тврди дека нејзиниот неодамна лансиран сателит испратил детални снимки од Белата куќа, Пентагон и американските нуклеарни носачи на авиони што ги видел...

САД со беспилотни летала над Газа се обидуваат да ги лоцираат...

Пентагон потврди дека САД вршат невооружени летови со беспилотни летала над Појасот Газа за да помогнат во напорите за лоцирање на околу 240 заложници...