Ознака: Пензионери

И годинава дрва на осум рати за кичевските пензионери

За да им ја олесни набавката на огревно дрво на најстарите жители на градот, Здружението на пензионери од Кичево ќе им овозможи набавка на...

Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија во континуитет се грижи...

Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија (СЗПМ) е формиран со цел пензионерите да имаат квалитетeн и пристоен живот, водејќи притоа сметка за можностите...

Ковачевски и Тренчевска на средба со пензионерите: Мерките не се доволни,...

Со новата методологија на пресметка пензиите веќе пораснаа за 5.000 денари. Односно сега се поголеми за 5.000 денари во однос на тоа што изнесуваа...

„Пензионерите бараат достоен живот, не сме социјалци“, порачано на протестот за...

Пензионерите излегоа да протестираат за повисоки пензии пред американската амбасада во Скопје, по што продолжија пред владината зграда. „Пензионерите бараат достоен живот“, „Ние пензионерите не...

Штипските пензионери протестираа со празни тегли: Со покачувањето на пензиите од...

Теглите за зимница, годинава останаа празни, порачаа денеска штипските пензионери, кои протестираа на Градскиот плоштад „Слобода“. Пензионерите велат дека толку можеле да направат со...

Тренчевска: Барањата на пензионерите се разгледуваат едно по едно, наскоро ќе...

Очекуваме наскоро да има конкретни предлози од работната група и тие ќе бидат проследени до владата, изјави министерката за труд и социјална политика Јована...

Работиме на законски измени за повисока минимална пензија, рече Тренчевска на...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, денеска, во Владата, се сретна со претставниците на координативното тело за протести на пензионерите. Рече дека...

ФОТО: Протест на пензионерите пред Владата, бараат зголемување на пензиите за...

Пензионери од повеќе градови од државава денеска на Меѓународниот ден на пензионерите - 20 Септември, протеститарат пред зградата на Владата. Поради протестот затворен е...

Мицкоски негира дека опозицијата стои зад протестите на пензионерите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски негира дека опозицијата стои зад протестите на пензионерите негира дека опозицијата стои зад протестите на пензионерите. Мицкоски, на гостувањето во...

МТСП ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за линеарното покачување на...

Министерството за труд и социјална политика денеска ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд во врска со прашањето за линеарно зголемување на платите, кое е...