Ознака: патрон

Одбележан патрониот празник на касарната „Чеде Филипоски-Даме“ во Кичево

Денес касарната „Чеде Филипоски-Даме“ во Кичево го одбележа патрониот празник 29-ти јуни, ден кога загина народниот херој Чеде Филипоски-Даме, чие име го носи кичевската...

Манастирот „Пресвета Богородица – Пречиста“ утре го одбележува својот патрон

Манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста“ утре го слави својот патрон Рождество на мајката божја или кај народот попозната како Мала Богородица. Одбележувањето на овој ден го сочинуваат...

Битола го слави својот патронен празник Св.Нектариј Битолски

Денеска Битола го слави својот патрон, заштитникот на градот, преподобниот Нектариј Битолски. За разлика од претходните години, овој пат празникот ќе биде одбележан многу поскромно само со...

Кнежинскиот манастир го одбележува својот патрон

Манастирот „Свети Ѓорѓија Победоносец“ во село Кнежино го одбележува својот патрон и по тој повод вечерва во манастирската црква од 17.30 часот ќе биде...

Манастирот Света Богородица Пречиста Кичевска утре го слави својот патрон

Манастирот Пресвета Богородица Пречиста утре го слави својот патрон, Рождество на Пресвета Богородица или Мала Богородица, еден од дванаесетте најголеми празници во православието. По...

Битола го празнува патронот на заштитникот на градот Св. Нектариј Битолски

Битола денеска со одржување свечена литургија и литија низ градот го празнува патронот на градот Св. Нектариј Битолски. Свеченостите во чест ...

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ го празнува својот патрон

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ денес ќе го одбележи својот патрон Петровден. По тој повод во храмот ќе биде отслужена Света...

Одбележан патронот на манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Рајчица

Во присуство на голем број верници од повеќе градови од државава, некогашни жители на селото и нивни потомци, денеска беше одбележан празникот Свети Великомаченик...