Ознака: патријарх Вартоломеј

Почна првата заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул утрово почна првата заедничка Патријаршиска и синодална света литургија меѓу вселенскиот патријарх г....

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска...

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул на која беше побарана...

Преку помирување до автокефалност на МПЦ-ОА

Историчарот Александар Раковиќ од Србија вели дека медијацијата што ја предлага вселенскиот патријарх Вартоломеј меѓу СПЦ и МПЦ-ОА нема да донесе ништо ново. Според...

Државна делегација кај патријархот Вартоломеј, автокефалноста на маса

Најновата средба на која присуствувале премиерот во преодната влада, Оливер Спасовски, и бившиот премиер, сега само лидер на СДСМ, Зоран Заев, доаѓа во исклучително...

Нови предизвици за автокефалноста на МПЦ-ОА

Откако Руската православна црква (РПЦ) почна да применува друга тактика за притисок кон православните цркви што ќе се одлучат да ја признаат автокефалноста на...

Првиот меѓу еднаквите задолжен за автокефалноста на МПЦ

За патријархот Вартоломеј е познато дека во јавноста станал повпечатлив од неговите претходници поради големиот број свештенички и дипломатски посети на земји на пет...

ГПЦ ѝ е пријател на ВП, ВП ѝ е на МПЦ....

Овој чекор на ГПЦ многу ѝ го олеснува патот за МПЦ, а, од друга страна, ѝ остава широк простор за дејствување на Вселенската патријаршија....

Патријархот Вартоломеј почнува преговори за МПЦ

Верските аналитичари сметаат дека ова е вовед во решавањето на црковното прашање во Македонија. Според нив, многу е логично Вселенската патријаршија да оствари прво...

СПЦ го разубедува патријархот Вартоломеј да не ја признае МПЦ-ОА

Владиците на МПЦ-ОА на последната синодска седница во Охрид не разговарале за ова прашање, со образложение дека до нив нема никакво известување дека СПЦ...

Патријархот Вартоломеј свртел нова страница во Атина

Особено е интересно што за време на посетата во Атина, Вартоломеј имал средба и со американскиот амбасадор во Грција. По таа средба, САД отворено...