Ознака: османи

Османи: Живеам само од плата, не мислам дека е за фалење...

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи вчера пред новинарите изјави дека тој живее од плата, во контекст на најавата за формираната работна група во...

Демократски сојуз: Османи му прави лоша услуга на Груевски

Во Македонија, како и во други држави има голем број лица кои располагаат со сензитивни информации чие обелоденување може да има одраз врз безбедноста,...

Османи: Од Израел вратени 60 наши граѓани, останатите 90 се очекуваат...

Досега се контактирани 150 наши граѓани од Израел, од кои 60 веќе стигнаа, а останатите 90 очекувам утре, во текот на денот сите да...

Препораките од Курти инструкции за Османи?!

Некои неодамнешни провокативни ситуации и изјави при посетата на косовските политичари во Македонија, особено по изјавата на премиерот на Косово, Албин Курти, кој препорача...

Османи: Загриженост за зголемувањето на српските воени трупи меѓу Косово и...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во својство на претседавач со ОБСЕ денеска изрази загриженост за зголемувањето на српските воени трупи долж границата меѓу...

Османи до Македонците во Албанија: На пописот, слободно изразете ја вашата...

Шефот на дипломатијата Бујар Османи во видео обраќање до Македонците кои живеат во Албанија, им порача дека овој попис им овозможува слободно да ја...

Османи-Ескобар во Њујорк: Американска поддршка на патот кон ЕУ на Македонија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на...

Граѓаните треба да ги почувствуваат конкретните придобивки од членството во ЕУ...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во рамки на Генералната дебата на ОН во Њујорк, учествувал на состанок на министри за надворешни работи...

Османи-Липавски: Потребни ни се опипливи придобивки за нашите граѓани од страна...

Што поскоро усвојување на уставните измени, како единствена можност за продолжување на европскиот пат на Македонија, а регионот на Западен Балкан што поскоро да...

Рот: Пратениците да гласаат за уставни промени, луѓето се нетрпеливи

Германскиот пратеник Михаел Рот на заедничка прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ги повика пратениците во македонското Собрание да гласаат за...