Ознака: општина Центар

Герасимовски: Целта е преку „Енергија Центар“ да станеме енергетски независни

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски заедно со директорот на ТД „Енергија Центар“, Ванѓел Андреевски, организираа работилница во младинскиот центар „Матично“. Гости беа експертот...

Герасимовски: Граѓаните да бидат внимателни, службите се подготвени за евентуално невреме

Поради можноста од појава на интензивни поројни врнежи во текот на попладневните и вечерните часови, кои на места се очекува да бидат проследени со...

Што ќе вклучува новиот ДУП за Стара железничка?

Зелена проодна тераса за јавна употреба на објектот Рамстор и Кам Маркет се планира во новиот ДУП за Стара железничка. Новиот ДУП, како што...

Фотоволтаични системи на покривите на основните училишта во Центар

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ЦЕНТАР ЈА ИЗГЛАСА ОДЛУКАТА ЈП „ЕНЕРГИЈА ЦЕНТАР“ ДА СЕ ЗАДОЛЖИ СО 850.000 ЕВРА ЗАРАДИ ПОСТАВУВАЊЕ ФОТОВОЛТАИЦИ Советот на Општина Центар и официјално...

На Водно нема да се гради, не е одобрен пристапен пат,...

Инспектори излегоа на терен откако Општина Центар беше информирана дека на Водно  повторно има градежни активности по пријави на граѓани. По извршениот увид, составен...

Да ги заштитиме општинските средства, помалку да се размислува дали да...

Ме радува тоа што иницијативата за конфискација на дивоградби побуди голем интерес во јавноста. Мојата цел е да најдеме решение за бесправно изградените објекти...

Герасимовски достави иницијатива за конфискација на дивоградбите во Центар

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, денеска до ЗЕЛС ја достави иницијативата за конфискација на дивоградби. - Наместо да трошиме пари од буџетот за рушење,...

Герасимовски: Бесплатни стоматолошки услуги за децата од градинките кои доаѓаат од...

Општина Центар обезбедува бесплатно орално здравје за децата во социјален ризик од сите три матични градинки „13 Ноември“, „Корчагин“ и „Кочо Рацин“ и сите...

Уставен ја укина одлуката за ДУП во Центар што ги опфаќа...

Уставниот суд на денешната седница ја укина Одлуката со која на 18 јули 2014-та година Советот на Општина Центар го донесе Детален урбанистички план...

Скопје ќе добие „Алеја на Украина“ на улицата „Никола Кљусев“

Во центарот на Скопје градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, амбасадорката на Украина Лариса Дир и претседателот на Здружението на Украинците Олександр Урбанович утре...