Ознака: онкологија

Нема да дозволам веќе да се оцрни белиот мантил, со име...

Министерот за здравство Фатмир Меџити за случајот на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија потенцира дека нема да дозволи да се оцрни белиот мантил,...

Петмина осомничени за јавни набавки без оглас, создавање вишок на лекови...

Седум јавни набавки на преговарање без објавување на оглас и без одобрение и согласност од Фондот за здравствено осигурување, скапи третмани на ден пред...

Задржани четири лица во врска со скандалот на Онкологија

Во врска со скандалот на Онкологија до овој момент извршени се претреси на три локации и задржани се четири лица, информираат од Обвинителство и...

Приведени поранешен директор и двајца вработени на Онкологија, клиниката функционира без...

Поранешниот директор на Клиниката за онкологија и радиотерапија и двајца вработени, од кои една медицинска сестра, приведени се денеска во врска со скандалот на...

Клиниката за онкологија функционира нормално, течат редовните прегледи, истакна Клисарова

Универзитетската Клиника за онкологија и радиотерапија функционира нормално. Во моментов течат редовни прегледи, се дава континуирано терапија и третмани за пациентите, информира за МИА...

Се вршат претреси кај осомничени за случајот со Онкологија

Се вршат претреси утринава кај лица за кои постои сомнеж дека се поврзани со скандалот на Клиниката за онкологија, објави МИА. Претресите се по наредба...

Судот го ослободи од обвинение поранешниот директор на Онкологија Васев

Судот ги ослободи од обвинение поранешниот директор на Клиниката за онкологија Никола Васев за несовесно работење во службата и двајца доктори, по поднесена кривична...

Меџити: Лекот „трикафта“ не е поскапен, побрза разрешница на случајот со...

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска ги негираше информациите дека лекот „трикафта“ е поскапен и посочи дека интензивно се работи на позитивната листа на...

Предлог-заклучоците на Анкетната за Онкологија се неиздржани и се политички реваншизам,...

Поранешната директорка на Државен санитарен и здравствен инспекторат Ирина Сотирова-Бухова преку пишан допис до медиумите реагира на предлог заклучоците за нејзина политичка одговорност на...

Власта и опозицијата со различни заклучоци на Анкетната за Онкологија

Венко Филипче, Нино Васев, Нехат Нухи и уште тројца поранешни директори политички да одговараат за скандалот на Онкологија поради непочитување на законите. Ова се...