Ознака: Оливера Николова

Промовирано бугарското издание на „Адамовото ребро“ од Оливера...

Во Културно-информативниот центар на Македонија во Софија се одржа промоцијата на романот „Адамовото ребро“ од Оливера Николова. Книгата, која излезе од печат на бугарски...

Оливера Николова: Она што го работиме никогаш не ќе знаеме со...

Денес, кога мојата земја и мојот јазик успешно го множат своето ехо, а ние се чувствуваме срчни и полетни, зошто да не кажеме дека...

Оливера Николова е добитничка на наградата „Прозарт“

Една од најзначајните македонски писателки Оливера Николова, е добитничка на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот, што ја доделува...

Вторачињата од ОУ „Ј.Х.Песталоци“ со писмо ѝ го честитаа роденденот на...

Учениците од 2-4 одделение од ОУ „Ј.Х.Песталоци“ од Скопје со писмо ѝ го честитаа денешниот 86-ти роденден на омилената писателка Оливера Николова. Токму денеска...

„Песот со тажен поглед“ од Оливера Николова е „Роман на годината“

Според жирито, писмото на Николова е моќно, автентично и рафинирано Романот „Песот со тажен поглед“ од Оливера Николова со мнозинство гласови е избран за „Роман...

Шарен свет

Во едната рака Зоки стега два денари, а со другата ја држи Лидија. - Што сакаш да ти купам, Лиде. Имам многу пари - вели...

Оливера Николова со нов роман

„Матица македонска“ го објави романот „Песот со тажен поглед“ од Оливера Николова. Најновото дело на познатата писателка е автентично сведоштво за човечките судбини во...

Се подготвува прв мјузикл за деца во Македонија

Театарот за деца и младинци почнува подготовки за првиот македонски мјузикл за деца „Земја во која не се стигнува“ според текст на Оливера Николова,...