Ознака: одликување

Александар Вучиќ ги одликува Силјан Мицевски-постхумно, Влада Урошевиќ и Никола Китановски

По повод Денот на државноста на Србија Српскиот претседател Александар Вучиќ по повод националниот празник Ден на државноста одликува повеќе заслужни поединци и институции, а...

Свештеници на МПЦ-ОА одликувани од вселенскиот патријарх Вартоломеј

Свештеници на Охридската Архиепископија на празникот Цветници беа удостоени со највисока чест и со свештени достоинства од страна на вселенскиот патријарх. г.г. Вартоломеј. Удостојувањето се...

Бајден ќе одликува 12 луѓе кои пред две години го бранеа...

Претседателот на САД, Џо Бајден денеска ќе одликува 12 луѓе со Претседателскиот граѓански медал на церемонијата во Белата куќа по повод двегодишнината од нападот...

Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со...

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за државата. Горан...

Доделени благодарници на тимовите кои помагаа по земјотресот во Албанија

Заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со...

Мета го одликуваше Месиќ со орден „Национално знаме“

По повод 106-годишнината од прогласувањето независност на Република Албанија, албанскиот претседател Илир Мета со орден „Национално знаме“ го одликува поранешнот хрватски претседател Стипе Месиќ. Според...