Ознака: обвинители

Седница на Советот на ЈО за давање мислење за кандидатите за...

Советот на јавни обвинители денеска ќе ја одржи 94. седница, на чиј дневен ред е давање мислење за пријавените кандидати на Огласот за именување...

Тројца кандидати пријавени на огласот за нов државен јавен обвинител

На огласот за нов државен јавен обвинител се пријавиле тројца кандидати – Фатиме Фетаи од Вишото јавно обвинителство Скопје, Лидија Раичевиќ од Основното јавно...

Македонски обвинители биле во косовското Обвинителство за обезбедување докази во врска...

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за обезбедување докази во врска...

Обвинителите веруваат дека младиот гардист кој објави податоци од Пентагон, поседува...

Обвинителите во случајот на американскиот гардист Џек Тешеира, кој објави доверливи документи на Пентагон, веруваат дека тој има пристап до уште повеќе доверливи документи...

Загрижувачки е, имаме и обвинителства без обвинители, па заостануваат предмети, вели...

Состојбата во Основните обвинителства е загрижувачка бидејќи тие се тие, кои ги продуцираат оние заостаток на предмети. Тие работат, но работат колку можат со...

Јавно обвинување за јавните обвинители

Деновиве белгиското обвинителство експресно реагираше и спроведе серија апсења на највисоки европски функционери поради коруптивни поведенија. Токму тоа треба да претставува пример и импулс...

Рашковски со кривични пријави за обвинители за сторени пет кривични дела

Судијата кој одредил мерка притвор за Драги Рашковски и Даниел Станчев бил донесен свесно во заблуда од страна на обвинителките, бидејќи не му доставиле...

Нов мандат за обвинителите кои и досега гонеа организиран криминал и...

Обвинителите кои и досега гонеа организиран криминал и корупција, добија нови мандати. Советот на јавни обвинители одлучи дека Ивана Трајчева, Сузана Мирческа-Кузмановска, Марија Ѓоргиева,...

Сѐ погласни апели за обвинители и истражители

Во најновиот годишен извештај на Јавното обвинителство се забележува дека, освен обвинители, недостигаат и стручни соработници, референти, истражители… Искажано во бројки, од 1.180 предвидени...

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната...

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува да заврши вакцинацијата на приоритетните групи...