Ознака: номинација

Номинација на Маркови Кули во листата на светското наследство

Повод: Во очекување на иницијативата пред Националната комисија за УНЕСКО Природното добро Маркови Кули, кое меѓу заштитените подрачја во нашата земја спаѓа во редот на...

Никола Митревски номиниран за најдобар голман во ракометната Лига на шампионите

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски е меѓу шесте номинирани за најдобар голман во ракометната Лига на шампиони. Европската ракометна федерација (ЕХФ), која традиционално го...

Петар Петковски со номинација на Сараевскиот филмски фестивал

Aктерoт Петар Петковски кој ја толкуваше улогата на Бојан во македонската ТВ-серија „Фамилијата Марковски“ е номиниран на Сараевскиот филмски фестивал за наградата „Срце на Сараево“...

Номинацијата на Полански за францускиот „оскар“ ја разбранува јавноста

Филмскиот режисер Роман Полански, кој во 1997 година беше осуден за силување малолетничка во САД, по веста дека е меѓу потенцијалните добитници на наградата...

Наместо номинација за „оскар“, судска покана за Лопез

Глумицата и пејачка Џенифер Лопез добива негативни коментари поради филмот „Измамничките од Вол Стрит“. Имено, продукциските куќи „Ниорикен продакшн“ и „СТКС ентертејмент“ се соочуваат...

„Медена земја“ во потесен избор за две номинации за „оскар“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во потесниот избор за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар...

ЕП ја потврди номинацијата на Лагард за шефица на Европската централна...

Европскиот парламент ја потврди номинацијата на Кристин Лагард за нова претседателка на Европската централна банка, за мандат од осум години. Нејзината номинација е потврдена со...

Девет филма што заслужиле да освојат „оскар“ за најдобар филм

Најголемите занемарувања и најконтроверзните избори во деветте децении на церемонијата, според „Гардијан“ „Снежана и седумте џуџиња“, 1938 г. „Оскарите“ првпат се одржаа пред 90 години во...

Глен Клоуз: Нема да плачам ако повторно не освојам „оскар“

Американската актерка Глен Клоуз, која годинава ја доби седмата номинација за престижниот „оскар“, изјави дека се надева на наградата, но и дека нема да...

Благој Веселинов меѓу десетте најдобри млади актери во Европа

Македонскиот актер, Благој Веселинов е официјален учесник во програмата „Shooting Stars“ или „Европски филмски ѕвезди“ на претстојното 69 издание на престижниот Берлински филмски фестивал...