Ознака: Никола Ристановски

Наградата „Борисав Станковиќ“ за Никола Ристановски

Наградата „Борисав Станковиќ“ на 43. интернационален театарски фестивал „Борини позоришни дани“, за најдобра машка улога му се доделува на Никола Ристановски за ликот на...

Награда за Никола Ристановски на Фестивалот на европскиот филм Палиќ во...

Maкедонскиот актер Никола Ристановски е годинешниот добитник на наградата „Александар Лифка“ во регионална категорија на 30-тото издание на Фестивалот на европски филм Палиќ кој...

Улогата во „Народен непријател“ на Ристановски му донесе Гран при во...

Никола Ристановски е добитник на наградата гран при за најдобра машка улога на 18. Меѓународен фестивал на актерот, Никшиќ 2022, во Црна Гора, за...

Никола Ристановски награден за најдобра машка улога на фестивал во Нови...

Никола Ристановски за улогата на д-р Томас Стокман во претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен доби награда за најдобра машка улога на фестивалот „Нов...

„Народен непријател“-драма што совршено кореспондира со денешното општество

Актерите од Македонски народен театар, Скопје вчеравечер во Центарот за култура „Григор Прличев“ во рамки на 62-то „Охридско лето“ ја изведоа театарската претстава „Народен...

Миленикот на публиката Никола Ристановски на белградска сцена

Македонскиот народен театар ќе гостува на 8 декември на Големата сцена на Народно позориште во Белград, со драмата „Животот е прекрасен“, по текстот „Самоубиец“...