Ознака: намирници

Намирници што ќе исчезнат за сто години

Експертите предупредуваат Едно британско истражување покажа зачудувачки резултати - некои од нашите омилени намирници, вклучувајќи го и чоколадото, можеби нема да постојат до 2123 година....

Намирници што се достојна замена за пробиотиците купени во продавница

Таканаречените добри бактерии или пробиотици ја обработуваат храната во цревата, но и ги потиснуваат штетните видови бактерии и вируси и ги разградуваат токсичните материи....

Преработена храна што може да ја јадете почесто

Повеќето преработени намирници имаат лоша репутација, но има и такви што можете да ги јадете секој ден без страв од дигестивни проблеми. Понекогаш може...

Намирници што ќе ви помогнат да ја зголемите енергијата

Чувството на замор најмногу се јавува по напорни физички и психички напори, но може да се појави и по квалитетен и долг сон. За...

Три намирници што прават чуда за вашата коса

Нега и убавина Со помош на намирниците што ги имате дома, на косата можете да ѝ го дадете вистинскиот и здрав волумен. Затоа, не е...

Намирници што ги препорачуваат кардиолозите за здравје на срцето

Постојат неколку начини на кои можете да го поддржите здравјето на срцето, од тоа да останете активни до управување со стресот. Според кардиологот Елизабет...

Осум намирници што не дебелеат

Многумина веруваат дека само ако јадат премалку или воопшто не јадат можат да ослабат. Тоа не е вистина. Вистина е дека можете да јадете...

Петте најдобри високопротеински намирници за слабеење

Тешко е да изгубите тежина на здрав и одржлив начин без да внесувате соодветни нивоа протеини во вашата секојдневна исхрана. Како прво, протеините ви...

Четирите најлоши намирници за здравјето на вашиот мозок

Постојат многу фактори што можат да влијаат на ризикот од проблеми со здравјето на мозокот, а некои од нив се целосно во ваша контрола....

Намирници што се неверојатно здрави кога се јадат сурови

Одредени намирници ја губат својата хранлива вредност по термичка обработка, па затоа е подобро да се јадат сурови. Цвекло: Цвеклото е хранливо и богато со...