Ознака: Мохамед бин Салман

САД и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите за воен сојуз

Саудиска Арабија ги продолжи разговорите со САД за приближување на одбранбената политика и создавање на воен сојуз, по прекинот предизвикан од нападот на палестинската...

Саудискиот принц повторно доаѓа во ЕУ по четиригодишното избегнување

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман денеска го напушти Ријад за да ги посети Грција и Франција, што е прва посета на членки на Европската...

Џонсон и принцот Салман согласни за одржување на енергетската стабилност

Британскиот премиер Борис Џонсон и престолонаследникот на Саудиска Арабија, принцот Мохамед бин Салман денеска се договорија да работат заедно на обезбедување стабилни енергетски пазари...

Сојузништвото со САД го поштеди бин Салман од остра реакција на...

Администрацијата на Џо Бајден сѐ уште не презема никакви чекори против саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, откако американските разузнавачки агенции го објавија декласифицираниот извештај...

Меган Маркл ги носела обетките добиени од саудискиот принц и по...

Меган Маркл носела обетки кои ги добила на подарок од саудискиот принц Мохамед бин Салман три недели по убиството на новинарот Џамал Кашоги, игнорирајќи...

Три имиња мистериозно исчезнаа од разузнавачкиот извештај за Кашоги

Недолго откако американските разузнавачки агенции го објавија новиот декласифициран извештај за убиениот новинар Џамал Кашоги, во кој беше заклучено дека саудискиот принц Мохамед бин...

Американското разузнавање го впери прстот кон саудискиот принц

Во објавениот извештај за убиството на Џамал Кашоги Американските разузнавачки агенции во новиот декласифициран извештај заклучиле дека саудискиот принц Мохамед бин Салман ја одобрил акцијата...

Наводниот заговор за ликвидација пак ги судри поранешниот разузнавач и саудискиот...

Поранешниот водечки разузнавач на Саудиска Арабија, Саaд ал Џабри, го обвини принцот Мохамед бин Салман за испраќање на тим на агенти во Канада со...

Синовите им простија на убијците на Кашоги, свршеницата против прошка

Синот на саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој беше убиен во саудискиот конзулат во Турција во 2018 година, изјави дека тој и неговите браќа им...

Подемот на принцот Бин Салман – од пучот во палатата до...

Мохамед бин Салман е предодреден да стане крал на Саудиска Арабија, првиот монарх од третата генерација што ќе ја предводи државата основана од неговиот...