Ознака: Москва

Митрофанова: Бугарскиот амбасадор во Москва ќе биде повикан во руското МНР...

Бугарскиот амбасадор во Москва Атанас Крастин ќе биде повикан во Министерството за надворешни работи на Русија во врска со протерувањето од Бугарија на свештениците...

Русија воведе санкции против Карим Кан, обвинителот на Меѓународниот кривичен суд

Руските власти соопштија дека вовеле санкции против обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Карим Кан, кој издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир...

Русија тврди дека спречила напад со украински беспилотни летала врз цели...

Две беспилотни летала лансирани од Украина нападнаа цели утрово во Москва, но беа пресретнати и уништени, соопшти руското Министерство за одбрана. Руските државни новински агенции...

Околу Москва соборени пет дронови, нарушен сообраќајот на аеродромот Внуково

Руските власти денеска соопштија дека пет беспилотни летала биле соборени во пошироката област на Москва и дека поради тоа е нарушена работата на меѓународниот...

Ројтерс: Пет илјади „Вагнерци“ се приближуваат до предградијата на Москва

Конвој од 5000 побунети „Вагнеровци“ предводени од високиот командант на „Вагнер“, Дмитриј Уткин, е на пат и се приближуваат до предградијата на Москва, изјавил...

Тенкови низ улиците на Москва, граѓаните предупредени да не излегуваат од...

Градоначалникот Сергеј Собјанин воведе „антитерористички мерки“ во главниот град Москва, поради ескалацијата на конфликтот меѓу руската војска и групата Вагнер. Собјанин на својот канал Телеграм...

Според Москва, невозможно е да се продолжи договорот за извоз на...

Невозможно е да се продолжи рокот на договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море под сегашните околности, изјави денеска претседателката на Горниот...

Олга Панкина организираше македонски литературни настани во Москва

По повод Денот на словенското писмо, Олга Панкина во Москва организираше Денови на македонската литература, успешно продолжувајќи да го реализира проектот „Читаj jа Македонија!“...

Русија издаде потерници по двајца од највисоките украински команданти

Руското Министерство за внатрешни работи издало потерници по двајца од највисоките воени команданти на Украина, врховниот командант на украинските сили Валериј Залужни и генерал-полковник...

Напади со дронови и на Москва и на Киев

Управите на двете, руската и украинската престолнина соопштија дека во текот на раните утрински часови градовите биле нападнати со дронови. Во нападот на Москва,...