Ознака: мода

Анџелина Џоли го лансира „Ателје Џоли“ – бренд кој ветува многу...

На стилот на Анџелина Џоли му се восхитуваат со години. Иако славната актерка наизменично избира минималистички и незабележителни парчиња, нејзината софистицираност и елеганција се...

Почина модниот креатор Пако Рабан

Шпанскиот моден дизајнер Пако Рабан денеска почина 88-годишна возраст во Франција, соопшти каталонската групација „Пуиг“, сопственик на заштитниот знак што го носи неговото име. -...

Светликавите капаци повторно се во мода

Нега и убавина Ново-стариот тренд во шминкањето повторни ги маѓепса дамите. Светликавите капаци од 1990-тите повторно се во тренд. Откако мат-нијансите беа популарни во последните...

Висока мода, елегантни парчиња и оригинални приказни

„Скопски моден фестивал“ Првото издание на „Скопскиот моден фестивал“ почна со тридневна ревијална програма во трговскиот центар „Скопје сити мол“, каде што во текот на...

Прислушувањето не излегува од мода

Граѓаните и новинарите во Македонија повторно беа изложени на неовластено следење на комуникациите, овој пат и преку социјалните мрежи, што го актуализира прашањето за...

Македонската мода слави 30 години

Никола Ефтимов со колекцијата „(Лични) деклинации и (емотивни цитати)“, „Лудус“ со „Постродовост IV“, Росица Мршиќ со „Дрими песиџ“, Евгенија Зафировска со колекцијата „Д бегининг“,...

„Викторијас сикрет“ се откажува од „ангелите“ во обидот за ребрендирање

Модниот бренд „Викторијас сикрет“ ја разгледува можноста за враќање на реосмислена верзија на своето модно шоу, почнувајќи го процесот на „значителни промени“, пренесуваат светските...

„Оскарите“ го вратија гламурот на црвениот тепих

Повеќето свечени церемонии на доделување награди поминаа без црвен тепих во изминатата година, од сосема разбирлива причина што нема да има гости да одат...

Седум актуелни трендови на уличната мода

Поимот тренд за секого од нас може да има различно значење, но првата асоцијација се актуелни парчиња облека. Притоа се битни два главни параметри:...

Каква мода носи париската модна недела

Париската модна недела никогаш не нè разочарала, таа секогаш нуди колекции што го рефлектираат духот на времето, а истовремено лансира модели што ни овозможуваат...