Ознака: мнозинство

Во трката за двотретинско мнозинство се погазува основниот принцип на поделба...

Во овој момент е потребен отворен и широк општествен дијалог како да се најдат решение за целата ситуација и излез од уставната пат-позиција, решение...

Меѓународна бура во домашни едра и курс кон промена на Уставот…

Станува јасно дека како што временскиот простор се стеснува, така поизвесен ќе станува и ќе се засилува ветрот во едрата на бродот на кој...

Македонските малцинства со татковинска љубов на мнозинство!

Сета оваа беспоштедна борба на македонското малцинство во соседните земји е најдобрата лекција за тоа како се брани сопствениот идентитет, лекција што очигледно луѓето...

Ковачевски: Мнозинството е стабилно, ќе разговараме со партнерите

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека „владината коалиција е стабилна и има 65 пратеници“, како одговор на најавите на неколку помали коалициски партнери дека...

„Двојно мнозинство“ – заштита на онеправданото малцинство или одбрана на...

Значи, „двојното мнозинство“ може да значи и заштита на привилегираното малцинство, особено кога е уставно врамено и законски предложено, како што е тоа случај...

Завршна фаза за преговорите за новото владино мнозинство

Пред објавување на конечниот договор околу проширувањето на владиното мнозинство, лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски ќе одржи средба со претставници на сегашните...

Османи: Мнозинство има, очекуваме да се зголеми

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција истакна дека може да се потврди дека мнозинство има. Тој додава дека се очекува ова мнозинство...

Вакцинираните во мнозинство

Констатација дека 25 отсто од македонските здравствени работници сѐ уште не се вакцинирани против ковид-19 силно одекна во домашната јавност и отвори простор за...

Владејачките партии очекуваат ново мнозинство – Заев ќе преговара со Алтернатива

Новото стабилно мнозинство во Парламентот ќе биде објавено наредната недела, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Како што рече Османи, кој е и...

Борисов ќе предложи влада без обезбедено мнозинство

Владејачката бугарска партија ГЕРБ ќе предложи влада и покрај малите шанси таа да биде поддржана, објави во понеделникот вицепремиерот Томислав Дончев на брифинг во...