Ознака: Мистерија

Мистерија што можеби никогаш нема да се реши

Пред речиси десет години, на плиток дел од морското дно на канадскиот Арктик, беа откриени остатоците од „ХМС еребус“, а две години подоцна, во...

Научниците ја решија најголемата мистерија за формирањето на Месечината

Историјата и формирањето на Месечината ги збунуваа астрономите со векови. Сега научниците открија дека најголемиот сателит на нашата планета е 40 милиони години постар...

Откриена тајната на магичната аврора!

Мистеријата за поларната светлина, позната како аврора, која обично се дефинира како брановиден сноп светлина што се појавува на повисоки географски широчини, конечно е...

Најновиот монолит повикува на поглед кон небото и е чуван со...

Исто како коронавирусот, и монолитите како да одбиваат да останат во 2020 година. Можеби за краток период светот заборави на мистериозните монолити кои се...

Се појавуваат осомничени за случајот на мистериозните монолити

Откако првиот монолит се појави во американската сојузна држава Јута пред околу две недели, откриени се уште пет - во американската сојузна држава Калифорнија,...

По 35 години решен случај со убиство и силување на тинејџерка...

Убиството на девојче во градот Рочестер, Њујорк, кое се случи пред 35 години, конечно беше решено со помош на ДНК-тестови, пренесува Си-Ен-Ен. Четиринаесетгодишната Венди Џероми...

Кому му припаднале 22 милијарди долари од ризницата?

Мистеријатa за индискиот храм Во Индија заврши судската постапка што привлече големо внимание во јавноста. Ризницата на храмот „Падманабхасвами“, проценета на 22 милијарди американски долари,...

Радиоактивна мистерија над Европа

На северот од Европа е регистрирано зголемено ниво на радиоактивност, кое потекнува од радиоизотопи. Никој досега нема одговор ниту преземено одговорност за оваа аномалија...

Шведска добива можност да заздрави од раната нанесена со атентатот на...

Шведска конечно може да добие одговор на прашањето кое ја прогонува три и пол децении: „Што се случи ноќта на 28 февруари во 1986...

Состојбата на Ким Џонг-ун сѐ уште мистерија

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, пропушти уште еден национален празник викендов, со што поттикна гласини и сомнежи за неговото здравје. На социјалните мрежи...