Ознака: Милош Земан

Русија ќе се повлече од Украина, предвидува чешкиот претседател

Чешкиот претседател Милош Земан повика на дополнителна поддршка за Украина, вклучително и воена поддршка, тврдејќи дека Русија на крајот ќе мора да ја напушти...

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен...

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во Прага чешкиот претседател Милош...

Земан: Укинувањето на задолжителната вакцинација во Чешка е грешка

Претседателот на Чешка, Милош Земан, денеска ја критикуваше новата коалициска влада на десниот центар за укинувањето на обврската за вакцинирање на лицата над 60...

Здравствената состојба на чешкиот претседател Земан е малку подобрена

Здравјето на чешкиот претседател Милош Земан „малку се подобри“, рекоа денеска неговите лекари. - Има причини за внимателен оптимизам - изјави портпаролката на воената болница...

Чешкиот претседател Земан пренесен во болница по состанокот со премиерот Бабиш

Чешкиот претседател Милош Земан беше пренесен во Централната воена болница со амбулантно возило, веднаш по средбата со премиерот на Андреј Бабиш, пренесуваат тамошните медиуми. Двајцата...

Земан: Ме прислушуваат моите служби

Чешкиот претседател Милош Земан ја обвини сопствената тајна служба дека го прислушкувала, како и луѓе од неговата непосредна околина. Земан за весникот „Блеск“ изјави дека...

Земан: НАТО да престане да биде услужна организација на САД

Претседателот на Чешка, Милош Земан, побара темелно реформирање на НАТО, по фијаското на мисијата и повлекувањето од Авганистан. Тој побара од НАТО да престане да...

Земан: НАТО е залудно трошње пари, да се фокусираме на националната...

Чешкиот претседател, Милош Земан, изјави дека мисијата на НАТО не успеала во Авганистан и ја повика неговата земја да се фокусира на националната одбрана,...

Бајден не се плашеше од контакт со Путин, зошто вие се...

Земан до лидерите на ЕУ Американскиот претседател Џо Бајден не се плашеше од средба со неговиот руски колега Владимир Путин, а не треба да се...

Земан: Признавањето на Косово е грешка

Претседателот на Чешка, Милош Земан, вели дека и понатаму останува на ставот дека признавањето на независно Косово е грешка. Тој вели дека ова го кажал...