Ознака: мета

„Мета“ ја откажува можноста за кореспонденција од Фејсбук на Инстаграм

„Мета“ во наредните денови ќе ја укине функцијата што досега им овозможуваше на корисниците да се допишуваат со своите пријатели од социјалната мрежа Фејсбук...

„Мета“ пушти во употреба нова социјална мрежа слична на „Твитер“

Компанијата „Мета“ која го поседува „Фејсбук“, ја пушти денеска во употреба „Тредс“, нова социјална мрежа конкурент на „Твитер“ што веднаш можат да ја користат...

Политико: ЕУ ја казни Мета со рекордни 1,2 милијарди евра

Американскиот технолошки гигант Мета доби рекордна казна од 1,2 милијарди евра поради непочитување на правилата за приватност на ЕУ, јави „Политико“. Ирската Комисија за заштита...

„Мета“ казнета со 390 милиони евра од ирскиот регулатор

Ирскиот регулатор за заштита на приватност ја казни компанијата Мета со 390 милиони евра поради кршење на правилата за приватност на Фејсбук и Инстаграм,...

Русија ги вклучи Цукерберг и „Мета“ во екстремистичките организации

Руското Министерство за правда го вклучи сопственикот на „Фејсбук“ и американската компанија „Мета“ платформи, во својот регистар на екстремистички организации, објавија медиумите. Рускиот суд на...

Марк Закерберг во „Мета“ ја применува стратегијата на Илон Маск

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со отпуштање вработени, соопшти извршниот директор Марк Закерберг пред стотици раководители, пишува „Волстрит џурнал“. Според њујоршкиот весник, се...

Русија ја додаде „Мета“ на листата на терористички организации

Русија ја додаде технолошката компанија „Мета“ на листата на терористички и екстремистички организации. Федералната служба за финансиски мониторинг Росфинмониторинг објави дека од денеска „Мета“ е...

Рецесијата и зајакнувањето на доларот ѝ нанесоа удар на „Мета“

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите, што веднаш по објавувањето на податоците резултираше со поевтинување на акциите на компанијата...

Мета го поздрави одобрувањето на францускиот предлог во македонскиот Парламент

Албанскиот пртседател Илир Мета го поздрави одобрувањето на францускиот предлог од страна на македонскиот Парламент, оценувајќи дека „тоа го отвора патот за почеток на...

Промашувањата на „Мета“ ги олеснуваат џебовите на Закерберг

Марк Зукерберг се соочува со загуба од 24 милијарди долари од неговото богатство во една од најголемите дневни загуби, откако приходите на компанијата „Мета“...