Ознака: МЕПСО

Зуди Енузи Кока назначен за нов директор на МЕПСО

Зуди Енузи Кока е назначен од Надзорниот одбор за нов директор на АД МЕПСО, потврдија за МИА од компанијата. Неговото назначување ќе се официјализира...

Рушити од Алијанса за Албанците поднесе оставка од пратеничката функција, ќе...

Собранието денеска ја констатираше оставката на пратеникот Сурија Рушити од Алијанса на Албанците, кој е именуван за директор на АД МЕПСО. Ремзи Мемеди од...

МЕПСО и УСАИД потпишаа меморандум за набавка на новиот SCADA/EMS систем

Генералниот директор на АД МЕПСО, Орхан Муртезани и претставникот на УСАИД, Фарук Сердаревич денеска потпишаа меморандум за соработка со што АД МЕПСО ја започнува...

МЕПСО в година ќе инвестира 16 милиони евра во преносната мрежа

Електропреносниот систем оператор МЕПСО во 2022 година реализира 42,48 отсто од генералниот инвестициски план, што е двојно повеќе од процентот на реализација на инвестициите...

Блокирани сметките на фирмите кои му должат на МЕПСО, нивните приливи...

Сметките на сите компании кои имаат долг кон АД МЕПСО се блокирани, а приливите кои легнуваат на нивните сметки автоматски доаѓаат во АД МЕПСО,...

Бислимоски: Сметките за струја можно е да бидат повисоки за 10...

Можно е од први јули цената на струјата да се зголеми за 10 проценти, предупредува претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски. Една од...

Работна група ќе ги утврдува причините за испадот што го остави...

Формирана е работна група составена од стручни лица вработени во компанијата со единствена задача да ги лоцира причините за прекинот во снабдувањето со електрична...

МЕПСО: И во текот на вечерта можни се краткотрајни прекини на...

Испад на далекуводот од ТС Скопје 4 кон ТС Бунарџик и пожар во близина на трансформаторската станица, беше причина за прекин на снабдувањето со...

Пожар кај трафостаницата во Пинтија причина што половина Скопје немаше струја

Пожар кај трафостаницата во Пинтија е причината поради која половина Скопје остана без електрична енергија, потврдуваат од МЕПСО. - Детали се уште не знам, неофицијално...

Инвестираме во енергетската инфраструктура и се поврзуваме со регионот

Заев на изградбата на далекуводот Штип-Овче Поле Изградбата на далекуводот Штип-Овче Поле, е само дел од инвестицискиот циклус за ревитализација на електро-преносната мрежа на Република...