Ознака: медали

Сто отсто рециклирани олимписки медали

Сите медали на Летните олимписки игри (ЛОИ) и на Параолимписките игри (ПО) в година во Токио ќе бидат направени од рециклиран електронски отпад, велат...

Единаесет медали за Македонија на првиот ден од Балканското првенство во...

На првиот ден од Балканското првенство во таеквондо, кое се одржува во Букурешт, Романија, македонските репрезентативци освоија 11 медали - два златни во сениорска...

Џудото собира медали со континуирано и систематско работење

Македонското џудо сигурно дека има иднина, но само под услов ако финансиски се вложува во него, ако се работи систематски и на долги патеки,...

Медали за најдобрите математичари

На Машинскиот факултет денеска беа доделени медали на сите учесници од овогодинешните Олимпијади по математика. Од областа на математиката ова е единствен настан во...

Четири златни медали за македонски ученици во Кембриџ

Четири златни медали освоија македонските ученици во исто толку категории на Светскиот натпревар „Талентирани интелектуалци“ што од 20 до 23 април годинава се одржа...

Каратистите се главни адути за медали на Медитеранските игри

Македонската спортска делегација во Тарагона би требала да има околу 150 члена, од кои над 90 ќе бидат спортисти Каратистите, кои ќе бидат најмногубројни (шестмина)...

Македонија со 13 каратисти ќе атакува на нови медали на ЕП

Во борби ќе настапат девет, а во кати четворица претставници, предводени од селекторите Арсовски и Андриевски Репрезентативните бои на Македонија на претстојното Европско сениорско првенство...