Ознака: маркети

ДПИ реализирале 550 надзори, изречени се казни во висина од...

Од 19 септември, кога е донесена првата владина Одлука за намалување на цените, направени се над 550 надзори, издадени се преку 32 платни налога...

Очекуваме супермаркетите да ги намалат цените на прехранбените производи, нема да...

Нема да има компромис во делот на одлуките на Владата за цените на прехранбените производи. Очекуваме сите производители, дистрибутери и увозници да ги намалат...

Маркетите немаа време да се престројат за цените, затворањето треба да...

Мерката е престрога, драконска, непотребна, предизвикува штети и тоа треба да биде последното нешто кон кое ќе прибегнат институциите. Многу беше кратко времето за...

Рецепт за преживување

Токму првите луѓе на ММФ деновиве предупредија дека доколку не се сопре растечката инфлација, народот ќе излезе на улица. Тоа значи бран на големи...

Какви се цените и сликите по маркетите и пазарите

Доколку не сте ги следеле цените за конкретни производи во конкретни маркети може и да се збуните дали нешто е поскапено и за колку И...

Прва утринска слика по продавниците: Многу празни рафтови, дел од производите...

За цените на основните прехранбени производи и за состојбата во продавниците „Нова Македонија“ повторно ќе информира во текот на денов По метежите кои претходните денови...

„Складирачи“ празнат рафтови: Нема драстични поскапувања, но има страв

Oд вчера до денес - се променија ли цените на основните прехранбени продукти Веќе четврти ден трае зголемената потрошувачка на основните прехрамбени продукти во маркетите,...

„Лидл“ ќе отвори маркети во осум града во Македонија

Германската компанија „Лидл“ ќе отвори маркети во осум града во Македонија, најави денеска премиерот, Зоран Заев. Тој кажа дека ќе биде отворен маркет во Скопје...

Пандемијата со ковид-19 го зголеми прометот во маркетите

И додека производствениот сектор ги живее најтешките денови во последните неколку години, поради коронавирусот, дотогаш трговијата која се бави со прехранбени артикли, средства за...

Задолжително носење заштитна опрема во маркети, банки и зелени пазари

Од утре сите граѓани при пазарење во маркети, одење во банки или на отворени простори како на зелените пазари, ќе мора да носат заштитна...