Ознака: макрон

Москва ја засилува својата офанзива, а Макрон порачува дека Русија не...

Руското Министерство за одбрана објави дека повеќе од 60 странски платеници, главно Французи, биле убиени во текот на вчерашниот ден во прецизен напад врз...

Кармата на предлозите на францускиот претседател Макрон

Се чини дека хаосот што го создава со своите „француски предлози“ на европски план, како бумеранг се враќа во внатрешната политика на Франција, каде...

Лицемерството на Макрон на КОП28

Може ли Франција навистина да бара позиција на лидерство за климата, кога нејзината влада континуирано се ангажира во заткулисни маневри и штити некои од...

Макрон со отворено писмо до Французите пред големиот граѓански марш против...

Францускиот претседател Емануел Макрон испрати отворено писмо до своите сонародници во кое порача дека будењето на антисемитизмот во Франција е неподносливо и нема да...

Макрон и Шолц веслаат во спротивни насоки

Патувањето со брод на Емануел Макрон и Олаф Шолц по должината на реката Елба минатата недела беше симболично за француско-германската моќна двојка на Европската...

Макрон сака побрзо проширување на ЕУ, но вели дека е прерано...

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Гранада изјави дека сака побрзо проширување на Европската унија (ЕУ), но оти досега земјите-членки не донеле никаква одлука. -...

Новиот економски компас на ЕУ во рацете на Макрон

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, ја турка Европа во војна со Кина од 900 милијарди долари Во вчерашниот број објавивме делови од неодамнешното обраќање на...

Франција го прекинува военото присуство во Нигер и го повлекува својот...

Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека Франција ќе го прекине военото присуство во Нигер и ќе го повлече својот амбасадор од земјата, откако нејзиниот...

Макрон: Францускиот амбасадор во Нигер го држат како заложник во амбасадата

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека амбасадорот на неговата земја во Нигер, Силвен Ите, е „буквално земен како заложник“ од воената хунта и...

Заканата на Макрон за воведување визи не е реална, смета Дачиќ

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека не ја смета за реална промената на визната политика што ја најави францускиот претседател Емануел Макрон...