Ознака: Лукашенко

Лукашенко: Вагнер живееше, живее и ќе живее во Белорусија, Путин нема...

Главното јадро на руската паравоена формација „Вагнер“ останува на територијата на Белорусија, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко. -Вагнер живееше, Вагнер живее, и Вагнер ќе...

Лукашенко се закани со руско нуклеарно оружје во случај на напад

Рускиот претседател Владимир Путин не ја турка Белорусија во војна со Украина, изјави белорускиот лидер Александар Лукашенко, но додаде дека доколку неговата земја биде...

Лукашенко вели дека сака добри односи со ЕУ, му наредил на...

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека сака да одржува добри односи со земјите од Европската унија, пренесуваат руските медиуми и додаде дека и...

Лукашенко: Ќе имаме право на вето на секоја употреба на руско...

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека ќе стави вето на секоја употреба на тактичко нуклеарно оружје што Русија го распоредува на негова територија,...

Лукашенко нареди целосна борбена готовност

Поради обидот за вооружен бунт во Русија, претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, издаде наредба армијата да се стави во целосна борбена готовност, пренесува РИА...

Пригожин ги запре трупите на „Вагнер“, се договорил со Лукашенко да...

Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, потврдил дека ја сменил рутата на својот конвој и дека војниците приватна армија се враќаат во базите. Претходно, белорускиот претседател...

Нема да има двоумење за употреба на нуклеарно оружје доколку се...

Белорусија почна да добива тактичко нуклеарно оружје од Русија, изјави претседателoт Александар Лукашенко. Тој за Русија-1 изјави дека некои од нив се „три пати“...

Лукашенко: Направивме грешка што прашањето со Украина не го решивме во...

Белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека „единствената грешка“ што ја направија Русија и Белорусија е „што не го решија прашањето со Украина во 2014...

Нуклеарно оружје ќе има за сите што ќе се приклучат на...

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека „има нуклеарно оружје“ за сите земји кои би сакале да се приклучат на унијата на Русија и Белорусија,...

Лукашенко се појави во јавност: Има завој на раката, а внимание...

Белоруските власти објавија фотографии и видео од Александар Лукашенко, со цел да се стави крај на еднонеделните шпекулации за неговото здравје. На видеото, според извештаите,...