Ознака: личности

Познати личности што починаа во 2023 година

Малиот избор на познати личности што починаа во 2023 година ги вклучува поранешната прва дама на САД Розалин Картер, поранешниот американски државен секретар Хенри...

Македонија сама најдобро си ги слави историските личности и датуми

Самостојното чествување на историските личности е „добра состојка во комплексната формула за релаксирани добрососедски македонско-бугарски односи“, така што секој ќе може слободно да го...

Со убивање на меморијата за нашите херои се убиваме себеси

Инцидентите од ваков облик засега остануваат забележани само на хартија и во медиумите што објавиле за тоа. Речиси никогаш сторителите не се пронаоѓаат иако,...

Децата растени со секојдневни закани израснуваат во оштетени личности

Секоја агресија и насилство оставаат психолошки лузни кај најмладите Иако во нашето општество честопати „метафорично“ може да се слушне дека ќотекот е излезен од рајот,...

Ајде да станеме куражни личности за општо добро

Која е разликата помеѓу храбра личност и кукавица? Не е само стравот тој што прави некој да е кукавица, туку она што всушност го...

Рајската градина што вирее и во пеколниве времиња

Најрелевантната, Организацијата за храна и за ветеринарство при Обединетите нации пред некој ден повторно ја предупреди светската јавност дека во текот на изминатите две...

Најдобрите биографски филмови за легендарни личности

Легендарните уметници и по својата смрт имаат влијание на општеството и нивните дела упорно му пркосат на времето. Животот на најголемите имиња често е...

Моментот кога Леонардо да Винчи молел за работа

Осум писма на славни личности Рачно напишаните писма денес се реткост бидејќи комуницираме дигитално, континуирано и главно во кратка форма. Сепак, секогаш многу се радуваме...

Познатите личности донираат за опожарената Австралија

Пинк, Никол Кидман, Селена Гомез, Мајли Сајрус, Елтон Џон, Новак Ѓоковиќ се само некои од славните личности што деновиве донираа високи суми пари за...