Ознака: леукемија

Рани симптоми на леукемија што не е тешко да се забележат

Медицински совет Леукемијата е еден од видови на рак што најчесто се дијагностицира кај децата, а кај возрасните најчесто се дијагностицира на возраст од 65...

Малата Ајше е излекувана од леукемија – заѕвони на ѕвончето на...

Девојче успешно е излекувано од леукемија на Универзитетската клиника за детски болести, информира министерот за здравство Беким Сали кој денеска ја посети Клиниката со...

Јапонската олимписка пливачка надеж Икее се бори со леукемија

На јапонската пливачка кралица Рикако Икее (18), која е заштитното лице на промотивниот постер за Летните олимписки игри (ЛОИ) 2020 во Токио, ѝ е...

Нова современа терапија за лекување на болните од леукемија

Пациентите со хроничната миелоидна леукемија во Република Мекедонија првпат добија можност за лекување со нов специфичен, посупериорен лек, второ-генерацискиот препарат Нилотиниб, соопштија од Универзитетската...