Ознака: „Лајка“

Лиска доби нов дом кај градоначалникот на Кисела Вода

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, посвои куче кое му го донесе новиот директор на ЈП „Лајка“, Војислав Димитровски, на нивната работна средба....

Првото куче од „Лајка“ отпатува во Чикаго

Заловено во Скопје, во населбата Новоселски пат, со трајно оштетување на окото и малтретирано од локалните жители, кучето Дарио замина во САД. По повеќе од...

Спасено куче што се заплеткало во кабли за струја во шахта

Спасено е куче кое било фрлено во шахта во близина на хотелот „Континентал“. Дојавата за кучето била од МВР до ЈП Лајка, кои алармирале...

„Лајка“ го одбележа денот на шегата со маскенбал на кучињата

Меѓународниот празник на шегата и смеата денес беше одбележан во стационарот за бездомни кучиња ЈП „Лајка“. - Африка, Цунами, Кате, Мoни и Бони позираа во...

„Лајка“: Бесплатни стерилизации и тестови за сите бездомни кучиња во Скопје

Стерилизациите и тестирањата на сите бездомни кучиња на територијата на град Скопје се бесплатни, соопшти ЈП „Лајка“. - По многубројните пораки и прашања од хумани...

Затворот во Шутка го вдоми напуштеното куче кое нападна деца во...

Германскиот овчар кој нападна деца во скопската општина Аеродром откако го помина хуманиот третман во „Лајка“, денес беше вдомен од страна на директорот Филип...

Шилегов го отвори новиот стационар за бездомни кучиња „Лајка“

Со отворањето на новиот објект на стационарот за бездомни кучиња и спроведувањето на новата програма, ЈП „Лајка“ ќе биде првата алка во синџирот за...

Нова канализациска мрежа за потребите на јавното претпријатие „Лајка“

Секторот Канализација при јавното претпријатие „Водовод и канализација - Скопје“, за потребите на новото јавно претпријатие под закрила на Град Скопје, ЈП „Лајка -...

„Лајка“ неподготвена да почне со работа

Од градот не прецизираат кога или за колку време ќе профункционира домот за кучиња „Лајка“. Со реконструкција и проширување на старото „Вардариште“ не само...

„Лајка“ се формира – бездомните кучиња уште се без дом

Од градот сѐ уште нема потврда од кога „Лајка“ ќе почне да работи. Она што најмногу бараат граѓаните е тргање на кучињата скитници од...