Ознака: културно наследство

Зеленски: Русија уништи приближно 200 места на украинското културно наследство

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека речиси 200 места од украинското културно наследство биле погодени или уништени откако Русија на 24 февруари ја почна...

Приказните да се паметат и да се раскажуваат

Сеќавање на неуморниот Димитар Ќорнаков Мирјана Тренчева Димитар Ќорнаков е еден од првите македонски истражувачи на средновековната уметност, кој на уметноста на копаничарството ѝ посвети најголем...

Во Битола поставени информативни табли за културно историското наследство

На локацијата на Стариот театар, преку QR-код на поставениот знак, туристите во градот имаат можност со помош на интерактивна виртуелна прошетка да го разгледаат...

Заеднички проект на Битола и Пустец за зачувување на културното наследство

Проектот „Смарт кул туризам” денеска беше потпишан меѓу општините Битола и општина Пустец, Албанија. Со потпишувањето на договорите беше означен почетокот на имплементацијата на проектот...

Украдени археолошки предмети кои се сметаат за државно културно наследство

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 61-годишник од Тетово, поради сомнение дека украл археолошки предмети кои се сметаат за државно културно наследство. При полициски претрес...

УНЕСКО ја додаде тајландската масажа на листата со културно наследство

Традиционалната тајландска масажа со која се истегнуваат и крцкаат коските на грбот сега е дел од листата на УНЕСКО за нематеријално културно наследство на...

Културното наследство на Венеција најзагрозено

Културните установи и уметнички манифестации во Венеција, вклучувајќи го и 58-то Биенале на уметноста, привремено беа затворени поради последиците од исклучително лошото време и...

Планот за заштита на охридскиот регион предвидува зонирање и забрана за...

Во Охрид и Струга вчера беа презентирани деталите содржани во Нацрт-планот за управување со природното и културното наследство во охридскиот регион и Стратегиската оцена...

Скопскиот акведукт заборавен од луѓето, но не и од природата

Поминаа речиси две години откако се случи чистењето на ѓубрето околу скопскиот акведукт по повод доаѓањето на премиерот Зоран Заев и тогашниот министер за...

Скопјанец уапсен на Деве Баир со возило полно со стари монети...

Скопјанец бил уапсен на Дебе Баир со возило во кое имало артефакти. Како што информира полицијата, вчера околу 13 часот на Граничниот премин „Деве...