Ознака: крим

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за...

Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување на санкциите воведени како одговор на илегалната анексија на Крим и градот Севастопол од страна на...

Големи експлозии на Крим и во Саратов, соборени 11 украински дронови

На Крим се случи голема експлозија, а на видеото кое се шири на социјалните мрежи се гледа голем пламен во ноќта. Голема експлозија се случи...

Зеленски најави можност за политичко решение за Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е можно да се преговара за решение за Крим, полуостров што беше анектиран од Русија во 2014 година,...

Кримскиот мост е рута што се користи за хранење на војната...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека мостот „Керч“, што го поврзува полуостровот Крим со Русија „носи војна, а не мир“ и затоа е воена...

Украина: Изјавата дека сме одговорни за големиот пожар на Крим е...

Изјавата во која се тврди дека Украина е одговорна за големиот пожар во окупираниот Крим е лажна, соопшти украинската воена разузнавачка служба за Киев...

Гори руска воена база на Крим, затворен автопат, планирана е евакуација...

Сергеј Аксјонов, гувернерот на Крим, поставен од Москва, на Телеграм напиша дека е планирана привремена евакуација на околу две илјади луѓе од округот Кировски...

Руската војска подготвува одговор за нападот врз мостот на Крим, се...

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа изјави дека Министерството за одбрана подготвува предлози за руски одговор на нападот што го оштети мостот Керч, што ги...

Русија тврди дека Украина, САД и Британија се одговорни за нападот...

Русија денеска ја обвини Украина дека го нападнала мостот на Крим што ја поврзува Русија со полуостровот Крим, додавајќи дека во инцидентот се вмешани...

Реакција на Украина за инцидентот на мостот на Крим

Портпаролот на украинската воена разузнавачка служба (ГУР) Андриј Јусов изјави дека службата нема да го коментира инцидентот што се случи утрово на мостот кон...

Украинските сили го нападнаа Крим со дронови

Руската противвоздушна одбрана и флота во Црното Море беа ангажирани во одбивањето напад на украински беспилотни летала над кримското пристаниште Севастопол рано во денеска,...