Ознака: Коридор 8

Коридорот 8 е стратешки проект, пратениците да го изгласаат законот за...

Претседателот на техничката Влада Талат Џафери, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и...

Пуштен во употреба патот Крива Паланка – ГП Деве Баир, дел...

Рехабилитираниот државен пат Крива Паланка – Граничен премин Деве Баир денеска беше пуштен во употреба. Станува збор за 13 километри, со изградена трета лента...

„Бехтел и Енка“ ги почна градежните работи на Коридорот 8

Во село Горна Бањица почнаа градежните работи на американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ за пробивање на трасата на автопатот Гостивар - Букојчани (30,1 километар)...

Заклучоци од Бриндизи: Коридорот 8 влегува на брза патека за негова...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и министрите за надворешни работи на Италија, Бугарија и Албанија, Антонио Тајани, Марија Габриел и Олта Џачка ја...

Николоски тврди дека странци без работни дозволи ќе го градат Коридор...

ВМРО-ДПМНЕ до медиумите испрати став од Александар Николоски посочувајќи дека потпретседателот на партијата објавува документи од кои се гледа дека дури 70 отсто странци...

Европски коридор 8 или „Артанова осумка“

Може ли Европската Унија да ѝ помогне на Македонија во расчистување на скандалозниот договор за изградба на автопатиштата со „Бехтел“ и со „Енка“? Знам...

Николоски со нови сознанија за договорот за коридорот 8: На 23...

Откако Владата ги потврди моите наводи дека доколку не се воведе 60 часовна работна недела Македонија ќе плаќа огромни пенали или „дополнителни трошоци за...

Ставот на Пендаровски за потпишување на указот чека на конечната верзија...

Кога ќе ја видиме конечната верзија на сетот закони за автопатските делници ќе можеме да знаеме за секој од нив каков ќе биде ставот...

Груби ќе координира со изградбата на Коридор 8

Владата го назначи вицепремиерот Артан Груби за координатор за следење на работите на Коридорот 8 со цел за нивна навремена реализација. Се наведува дека одлуката...

Донев: Патот по кој треба да се движите е строго исполнување...

Внесувањето на Бугарите во преамбулата на Уставот на Република Северна Македонија е еден од условите кои земјата ги презема како обврска не само во...