Ознака: Коридор 8

Ковачевски-Донев: Коридорот 8, отвора нови европски рути за железнички превоз

Реахбилитацијата и зафатите на Коридорот 8, железничката пруга која ја поврзува Македонија и Бугарија, стануваат реалност. Со посветена соработка градиме наша заедничка иднина, обезбедуваме...

Во завршна фаза изборот на надзор и правен консултант за Коридорот...

Во завршна фаза е изборот на надзор и правен консултант што ќе ги води преговорите заедно со веќе формираниот Комитет од страна на Владата...

Поради предвидените 60 работни часа, Уставниот суд поведе постапка за Законот...

Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на делници од коридорите 8 и 10. Со...

Бочварски: Работите на Коридорот 8 ќе започнат годинава

Изградбата и комплетирањето на автопатските делници Тетово-Гостивар, Гостивар-Кичево и Требеништа-Струга-Ќафасан се наоѓаат во плановите на оваа Влада и на тоа се работи посветено, рече...

Груби изврши надзор на новите повеќејазични патокази на Коридорот 8

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со директорот на ЈП „Македонија пат“ Беким Мемети, директорот на ЈП „Државни патишта“, Ејуп...

Со 12,5 милиони евра се реконструира пат на Коридорот 8

Подобрувањето на патот од Крива Паланка до Деве Баир ќе го зајакне квалитетот на превозот на стока и луѓе и ќе го поттикне економскиот...

Истокот и западот никако да се поврзат со патишта

Генерално, во земјава сите патишта водат од и кон главниот град, што е сосема очекувано, бидејќи е и најголемиот економски центар. Сепак, недоволната патна...

Забрзување на изградбата на Коридорот 8

Премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, на вчерашната средба, по повод двегодишнината од потпишувањето на Договорот за добрососедство,...

Ќе се комплетира електроенергетскиот Коридор 8

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) работи на одобрување на Планот за развој на МЕПСО што се однесува за периодот од 2019 до 2029 година,...

Каде возат македонските железници?

И покрај огромниот број вработени во двете компании на МЖ, кој се задолжени за одржување, развој и транспорт на стока и патници по македонските...