Ознака: колекција

Највредната колекција на монети што некогаш се појавила на...

Во многу очекуван настан што се подготвува еден век, извонредната скандинавска ризница на монети на данскиот индустријалец Ларс Емил Брун, вредна 72,5 милиони долари,...

Новата колекција на „Лудус“ претставена на Љубљанската модна недела

Македонската модна етикета се најде во интернет-статија на престижниот магазин „Форбс“ меѓу десетте најдобри брендови од Љубљанската модна недела Неодамна македонскиот моден бренд „Лудус“ ја...

Наоми Кемпбел заштитно лице на новата колекција на „Барбери“

Британската манекенка Наоми Кемпбел е заштитно лице на новата колекција на модната куќа „Барбери“, наречена „Монограм на летото“. Колекцијата содржи бикини со ленти, панталони со...

Новата колекција на Јована Филиповиќ раскажана низ 18 изгледи

„Лудиц дримс ин торм реалитис“ е новата колекција есен/зима на модната дизајнерка Јована Филиповиќ, во соработка со Ајбуке Баркчин. Колекцијата претставува олицетворение на едно пријателство,...

Модна колекција и виртуелна изложба на учениците од „Партенија Зографски“

„Одговорна иднина“ е називот на менторскиот и истражувачки проект што ги обедини концептите на инклузивност, занаетчиство, мода и одржливост Mладите креативци создадоа оригинални, уметнички и...

Колекција на поздрави и честитки од Брисел

Со сите политички очекувања и надежи за почеток на преговори со ЕУ, Македонија засега има само завидна колекција на „поздрави“ од Европската комисија и...

Игор Војновски има богата колекција од „Монти Пајтон“

Заминувањето на Тери Џонс (77), еден од основачите на хумористичната група „Монти Пајтон“, која засекогаш го промени светот на комедијата кога дебитира на Би-би-си...

„Биг си фешн аворд 2019“ за колекцијата „Хијоку“ на Росица Мршиќ

Колекцијата „Хијоку“ на македонската модна дизајнерка Росица Мршиќ е избрана од „Биг си“ за победник во категоријата нослива уметност за 2019 година. Наградата е...

Колекцијата „Пепелта на човештвото“ победи на натпревар за еколошка мода

Со ваквите награди, „Редрес“ сака да биде инспирација за да се вложи повеќе во образованието на дизајнерите, за понатаму да има работна сила што...

Објавена колекција со најголемите хитови на „Леб и сол“

Оваа ретка колекција е убаво потсетување на златното време на македонската дискографија, од периодот на некогашна Југославија, кога на „Леб и сол“ му се...