Ознака: ковид-сертификат

Деветмесечните ковид-сертификати на ЕУ ќе важат неограничено со бустер доза

Европската комисија денеска донесе регулатива за важност на ковид-сертификатите во период од девет месеци, односно точно 270 дена од примарната вакцинација. Под примарна вакцинација се...

ЕК: Вакцинацијата не треба да биде услов за влез во ЕУ,...

Портпаролката на Европската комисија (ЕК), Џордис Фероли, рече дека вакцинацијата не треба да биде услов за пристапување во Европската Унија, туку дека е потребен...

Воведувањето на ковид-сертификатот во Европскиот парламент наиде на несогласување?

Дигиталниот ковид-сертификат или ковид-пасош ќе бидат потребни за влез во просториите на Европскиот парламент во Брисел, Стразбур и во Луксембург од 3 ноември, според...

Србија ќе воведе ковид-сертификати

На денешната седница на Кризниот штаб одлучено е во Србија да се воведат ковид-пропусници. Уредбата за воведување на ковид-сертификатот треба да биде усвоена на утрешната...

Србија ќе воведе ковид-сертификати за влез во угостителските објекти

Србија се подготвува да воведе ковид-сертификати, изјави премиерката Ана Брнабиќ, по состанокот на Кризниот штаб, кој заседаваше вечерва поради влошената епидемиолошка состојба во земјата. -...

ЕУ ѝ предлага на Русија меѓусебно признавање на ковид-сертификатите

Брисел ѝ предложи на Русија да разговараат за можноста од нејзино приклучување кон програмата за ковид-сертификати и да разговараат за меѓусебно признавање на документите...

Издадени 200 милиони потврди кои треба да го олеснат патувањето

Во ЕУ почна примената на дигиталните ковид-сертификати Во Европската Унија од денеска се користат дигиталните ковид-сертификати, кои треба да го олеснат движењето на патниците во...

Грција подготвена да ги активира ковид-сертификатите пред 1 јули

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја потврди подготвеноста на неговата земја да го активира дигиталниот ковид-сертификат на Европската унија уште пред 1 јули. - Вирусот ја...